Essay Nasıl Yazılır - İngilizce Essay Yazma - Essay yazma teknikleri | Essay örnekleri , kalıpları , konuları , examples, topics

Essay Nasıl Yazılır – İngilizce Essay Yazma – Essay yazma teknikleri

Yaşınız on sekiz oldu. Klasik bir Türk öğrencisiniz ve hayatınızın en az sekiz yılını İngilizce derslerinde geçirdiniz.  Sekiz yıl İngilizce dersi alıp -son yıllarda ilkokul ikinci sınıfta da İngilizce dersi verilmeye başlandı ki bu da 11 yıl eder- onu öğrenmeye çalıştınız. Ve eğer sene kaybınız yoksa üniversite sınavlarına girip ilk defa üniversite ortamı nedir kampüs neresidir neden kampüsün içindeki kafede herkes tavla oynuyor diye basit sorulara cevap veriyorsunuz. Hasbelkader hazırlık senesini bitirip İngilizce dersleriyle olan seviyeli ilişkiniz devam ediyor. Ama bir gün bu seviyeli birliktelikte sizden bir şey isteniyor. İngilizce makale yazmak. Essay nasıl yazılır hiç düşündünüz mü_ Elbette Türkçe olarak çok yazdınız ama İngilizce olarak daha önce pratik yapmamak ve o dilde pek de düşünmediğiniz için zorlandınız. Ve internette araştırmaya koyuldunuz. TA DA! Bu siteye girip bu yazıyı okumaya başladınız ama vaktiniz fazla yok. Bu yüzden hemen konuya giriş yapıp dikkatinizi dağıtmayayım.

İngilizce Makale Yazma – Essay Yazma – İngilizce Essay nasıl yazılır – Essay yazma teknikleri

Yazmadan Önce Ne Yapmalıyım?

Konu seçimini doğru yapın.

Makalenin en önemli kısmı konu bölümüdür. Bu aynı isminden dolayı ısınamadığınız ya da birkaç dakikasını beğenmediğiniz için değiştirdiğiniz televizyon filmlerine benzer. Okuyan kişinin daha ilk dakikalarda ilgisini çekmek, ona ilk iyi izlenimi kazandırmak çok önemlidir. Bundan dolayı konu ve başlık seçerken oldukça dikkatli davranmanız gerekir.

Sıra üzerinde özellikle durmak istediğiniz konuları bulup aralarında bir seçim yapmaya geldi. Seçim yapmanızı kolaylaştırmak için konularınızın hepsini bir kâğıda yazın ve önemlilik, canlılık, yaklaşım -farklı yaklaşım artı puan getirecektir büyük ihtimalle-, yaratıcılık, sizi yansıtması, gerçekçilik, anlaşılabilirlik gibi başlıklar yazın ve puan verin. Puanlamada çok puanı olan konuyu yani en zengin konuyu seçmeniz sizin için büyük bir artı olacaktır.

Essay Yazma İçtenlik en önemli konu.

Essay’inizin konusunu ve başlığını belirledikten sonra yazının devamı kendiliğinden oluşacaktır. Essay’inizi ilk kez yazarken kurallara ve kafanızda oluşan kalıplara dikkat etmeden yazın, böylelikle istediğiniz her şeyi kâğıda yansıtmış olursunuz. Bu aşamada önemli olan aklınızdaki soruları yeterli ve makalenin genel hatlarına uygum bir biçimde cevaplamanız, içten ve samimi olmanız ve yazınızı canlı tutmanız.

Konunuzla ilgili yazarken alt başlık ya da alt konular oluşabilir. Konunuzda olduğu kadar alt konuları da açıklamaya dikkat edin. Yazınızı süslemek düşüncesi ile zor cümleler ve abartılı cümleler de kullanmayın. Makaleyi nasıl istiyorsanız ve nasıl düşünüyorsanız o şekilde tamamlamanız gerekiyor.

Essay Nasıl Yazılır – Dilbilgisi

Essay yazarken Makalenizde dilbilgisine ve kurallarına çok dikkat etmeniz gerekir. Makalenizde belirli bir standardı yakalamanız gerekiyor. Giriş, gelişme ve sonuç sırasında olmayan bir yazı kaybetmeye mahkumdur. Makalenin giriş bölümünde amacınızı özetlemeli, gelişme bölümünde olayları ortaya koyup ve olayların gelişimini anlatmalı, sonuç bölümü için de içinde bulunduğunuz durumu ve konunuzun sonucunu bildirmelisiniz. Yazdığınız her şeyin sebep & sonuç ilişkisine dayandığından emin olun, yoksa hem okunurluk hem de bütünlük kaybolacaktır.

Dilbilgisi ile ilgili olarak ikinci önemli konu bağlaçlardır. Yazınızda, bağlaçlara kesinlikle yer vermelisiniz. Kullanabileceğiniz bağlaçlardan bazıları; (benzerlik belirtenler) similarly, evenly, in parallel, likewise, identically, comparably, correspondingly, equally, equivalently, (zıtlık belirtenler) despite, in spite of, however, although, neverthless, regardless, (ilave etme ve ekleme belirtenler) moreover, furthermore, in addition, (derecelendirme ve sıralama belirtenler) firstly, secondly, thirdly…., next, after, later, before, finally, as a conclusion, as a final word, (sebep-sonuç ve amaç belirtenler) so that, because of, since, so as, as a result, due to, therefore, accordingly, consequently, in order to.

Dilbilgisi kurallarına dahil olan bir diğer önemli konu da ‘ben’ ve ‘biz’ gibi kalıplar yerine edilgen çatı kullanılmasıdır. Edilgen yapı cümlenin önemini artırır ve sizi de boyunuzdan büyük bir iddiaya girmekten kurtarır. Cümle etkense ‘In conlusion, I can say that’ yerine edilgen cümle ‘In conclusion it can be said that’ kurmak mantıklı olacaktır.

Dilbilgisi konusunda diğer bir mevzu ise kısaltma kullanmayın. Örneğin, “don’t,” yazmak yerine, “do not,” yazın. Argo veya halk dilinde ifadeler kullanmayın. Yazınızda kullanacağınız kelimeleri sözlük tanımlarına göre seçin, insanların sohbet ederken yaptıkları kelime seçimlerine göre değil. Birinci tekil şahıs bakış açısını kullanmayın. Bu, “ben,” “beni,” “bana,” gibi kendi bakış açınızı yansıtan kelimeler kullanmamanız gerektiği anlamına geliyor. “I think the experiment shows…” (“Bence bu deney şunu gösterir…”) demek yerine, “The results of the experiment imply…” (“Bu deneyin sonuçları şuna işaret ediyor…”) yazın.

Resmi bir dille yazmak, akademik yazımın yanı sıra iş yazışmaları, resmi mektuplar ve daha pek çok farklı senaryo için elzemdir. Bu yüzden bunu nasıl yapacağınızı öğrenseniz iyi olur.

Essay Yazma Teknikleri : Makalemi Yazarken Hangi Türü Seçmeliyim?

-Compare and Contrast Essay

Essay çeşitlerinden ilki olan Compare and Contrast’dır. İngilizce hazırlık öğrencileri tarafından yazılması istenen en başta gelen tür olduğunu söyleyebiliriz. Adından da anlaşıldığı gibi karşılaştırma ve zıtlıklarını ele alınarak yazılan Compare and Contrast essayleri, gerekli outline hazırlanarak, introduction , body ve conclusion paragraflarına göre akademik essay yazma kriterlerine göre yazılmaktadır.

Reason Essay

Özellikle hazırlıktaki öğrencilere yazdırılan diğer bir tür de reason essay’leridir. Reason essay’leri bir konuyla ilgili sebepler araştırmamız istendiğinde yazılan essay’lerdir.

Cause and Effect Essay

Yazdığımız essay çeşitlerinden en önemlisi Cause and Effect essay’leridir. Genelde konular benzerlik gösterir. Verilen konunun sebepleri ve sonuçları hakkında yazılan essay türüdür. Cause and Effect essaylerini yazarken, bu essay türüne ait keyword’leri kullanmanızı beklendiği için essay yazarken bu teknikleri uyguluyoruz.

Opinion Essay

Opinion essay’leri en genel ve en çok yazılan essay türlerinden biridir. Verilen bir konu hakkında sizin düşüncenizi akademik ölçülere göre yazmanız beklenir.

Advantage and Disadvantage Essay

Genelde yazılan essay çeşitlerinden biri de Advantage and Disadvantage essay’leridir. Adından da anlaşılacağı gibi verilen bir konunun avantajları ve dezavantajları hakkında bizden essay yazmamız beklenir.

Persuasive Essay

Verilen konuyu ele alıp okuyanları ikna etmemiz beklenen bir türdür. Güçlü argümanları ele alarak savunduğumuz ve bilimsel verileri ortaya koyup okuyucuda aksi bir fikir bırakmayacak şekilde ele alınan essay türüdür.

Argumentative Essay

Argumentative essay essay çeşitlerinden en sonuncusu sayılabilir. Verilen konu tartışmacı bir üslup ile ele alınarak, sanki karşımızda birisi var ve onunla bu konuyu tartışıyormuş gibi yazdığımız bir türdür.

Makale İle İlgili Ana Konuları Anladık!

Ve artık sonuna geldik. Aklımızda ve not aldığımız kâğıtta her şey hazır. Ufak deneme yanılma yoluyla bir şeyler de karaladık. Ama elimizde bir harita olsa fena olmazdı. Yazının son kısmında size yol gösterebilecek bir örnek verdim. Bu örnek ile basit bir makale yazabilirsiniz. Ya da yazdığınız makaleyi karşılaştırabilir ve elinizde daha güçlü bir makale olabilir. Devamını okumadan önce bir şeyler karalayın ve karşılaştırma yapın. Unutmayın İngilizce ’de en önemli şey tekrar etmektir.

Örnek Essay – Persuasive Essay

Konumuz: Competitive Swimming, an Ideal Sport for Kids

Giriş Bölümü

Fikrinizi belirtin ve bu konuda inandırıcı olmaya çalışın.

Thesis: Competitive swimming is a great alternative to other youth sports.

Body Paragraph 1

Ana fikirinizi açıklayın ve argümanınızı çeşitli örneklerle destekleyin.

Topic Sentence:  Competitive swimming provides the same benefits as other sports.

Detail Sentence 1:  It is good exercise and builds muscular strength.

Detail Sentence 2:  It promotes cooperation among team members, especially in relays.

Body Paragraph 2

İkinci argümanınızı sunun ve detaylarla destekleyin.

Topic Sentence:  Competitive swimming provides some unique additional benefits.

Detail Sentence 1:  Swimming is an important skill that can be used forever.

Detail Sentence 2:  Swimming poses a reduced risk of injury.

Detail Sentence 3:  Each swimmer can easily chart his or her own progress.

Conclusion

Makalenizi, savınızı ve onu destekleyen argümanlarınızı içeren küçük bir özetle bitirin.

Concluding Sentence:  There are many reasons why competitive swimming is a great alternative to other youth sports, including…

 

Essay nedir, essay nasıl yazılır, essay örnekleri konulu makalemizin burada sonuna geldik. İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız :

İngilizce kitap önerileri

Toefl Sınav Tarihleri

En İyi ingilizce kursu ankara

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir