5 Madde ile Hafıza Geliştirme Teknikleri

Güçlü bir hafızaya sahip olan kişiler diğer insanlarla kıyaslandığında, özellikle kariyer ve iş alanında daha avantajlılar. Bu nedenle birçok insan “hafıza kapasitesini” artırmaya çalışıyor. Teoride insan beyni bir katrilyona kadar bilgi barındırabilir. Yani insan beyni sınırsız bilgi barındırabilme kapasitesine sahip. Ancak bunun için hafızanın geliştirilmesi gerekiyor. Hafızanın geliştirilmesi için ise çalışma, zaman ve özveriye ihtiyaç var. Size önereceğimiz hafıza geliştirme teknikleri ile daha güçlü hafızalara sahip olabilirsiniz.

Hafıza Nedir?

Hafıza, gerçekleri, olayları, izlenimleri koruyup saklamak ve ihtiyacımız olduğunda geri çağırarak hatırlamamızı sağlayan zihinsel bir kapasitedir. Güçlü bir hafıza, mesleki veya akademik başarının temel ön koşullarından biridir. Daha da önemlisi, hafıza zamanla eğitebileceğimiz bir yetenektir. Bu yeteneği geliştirmenin ise bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış 5 temel yöntemi vardır.

Hafıza Geliştirme Teknikleri

1) Öğrenmeye devam edin!

Hafızayı geliştirmenin en temel yolu öğrenmeyi yaşam boyu sürdürmektir. Bugüne kadar yapılmış yüzlerce çalışma, okumayı ve öğrenmeyi sürdüren kişilerin uzun vadede hafızayı ve zihinsel dayanıklılığı koruduğunu kanıtladı. Nasıl bir futbolcu antrenman yaptıkça daha başarılı hale geliyorsa insan zihni ve hafızası da çalıştıkça güçleniyor

İnsan zihnini ve hafızayı güçlendirmenin en iyi yolu sürekli okuyarak, yeni fikirler ve bilgiler edinerek zihni çalıştırmakla mümkün oluyor. Her gün bir şiir, haber, ünlü bir yazarın bir eserinden kısa bir bölüm okumak veya rastgele sayı saymak bile zihnimizi keskinleştirerek hafızayı güçlendiriyor.

2) El yazısıyla yazın!

Bilgisayarların ve mobil cihazların keşfedilmesinden beri yazı yazmak neredeyse unutuldu. İnsanoğlunun işini birçok açıdan kolaylaştıran bu cihazlar belleğimizin kapasitesini arttırmıyor, aksine hafıza tembelliğine neden oluyor.

Öte yandan, el yazısı beynin işlevlerini harekete geçiriyor ve onu daha aktif hale getiriyor. Bunun en temel nedeni yazmakta olduğumuz her kelimeyi dikkatlice düşünmemiz gerektiği. Klavyede yazmanın aksine, el yazısı otomatik bir etkinlik değil, yani doğru yapmak için odaklanmamız gerekiyor. Odaklanma ise hafızayı otomatik olarak arttırıyor.

3) Yüksek sesle kitap okuyun!

Waterloo Üniversitesinde yapılan bir araştırma, insanların yüksek sesle okudukları metinleri daha iyi hatırladıklarını keşfetti. Bu çalışmaya göre sadece okumak hafızayı geliştirmiyor; aynı zamanda okuduğumuz şey hakkında düşünmemiz de gerekiyor. Yüksek sesle kitap okumak bu açıdan mükemmel bir etkinlik, çünkü bizi okuduğumuz metnin gerçek anlamını düşünmeye zorluyor.

4) Kahve için!

Kahve, bilişsel becerileri yükselterek beyin hücrelerinin dayanıklılığını arttırıyor. Nature Neurosciencedergisinde yayınlanan bir çalışmanın sonuçlarına göre, bir öğrenme sürecinden hemen sonra içilen kahve uzun süreli belleğin güçlenmesine yardımcı oluyor.

5) Görselleştirin!

Beynimiz gördüğü bir nesneyi daha hızlı kaydeder ve daha uzun süre hafızamızda saklar. Bu yüzden zihnimizde görselleştirdiğimiz her şeyi hatırlamamız daha kolaydır. Bir hafıza güçlendirme tekniği olan görselleştirme tekniğini kullanarak kısa zamanda hafızanızı geliştirebilirsiniz. Bunun için, hatırlamak istediğiniz şeylerin resmini renkler ve şekiller ile zihninizde canlandırmanız yeterli.

Herkesin zihin yapısı, algısı ve düşünce yapısı elbette farklıdır. Bu saydığımız hafıza geliştirme teknikleri daha güçlü hafızalar için yapılması veya çalışılması gereken onlarca yoldan sadece bazılarıdır.  Ancak önemli konulardır.

Hafıza gelişimi , ingilizce öğrenmek gibi , diksiyon eğitimi almak gibi veya kişisel gelişim eğitimi almak gibi insanın kendisini daha iyiye götürmenin hem bir yolu hem de araçlarından biridir.

Diplomat Akademi Ankara Dil ve Kariyer Okulları olarak kişisel gelişim eğitimlerimiz başlamıştır, alt kısımdaki linke tıklayarak detaylı bilgi sayfamıza ulaşabilirsiniz.

http://diplomatakademi.com/kurslar/kisisel-gelisim-egitimleri-ankara/

 

[stars_rating_avg]

Hemen Başla

Dil Öğrenmek Çok Kolay

Hemen Bizimle İletişime Geçerek Dil Öğrenebilirsiniz. Kariyerinizi Birlikte Planlayalım.

Filiz Erdal
Filiz Erdal
2024-02-05
İtalyanca eğitimim için tanıştığım dil kursunu kesinlikle tavsiye ederim. Öğretmenim Barış Bey, İtalyanca alanındaki uzmanlığı, bilgi ve deneyimi ile bu süreci başarıyla tamamlamamı sağladı. Kendisiyle geçirdiğim süre boyunca konusundaki uzmanlığından büyük fayda sağladım. Değerli sabrı ve emeği için çok teşekkür ederim.
Mud Crab
Mud Crab
2024-01-16
Geçen sene Ekim ayında kursa kayıt olurken Almanca A1-A2-B1 beraber kayıt oldum. Fiyat olarak daha önce gezdiğim kurslardan daha avantajlı olmuştu. Şu anda A1 seviyesini bitirmiş durumdayım. Kurstan aldığım verimden memnunum. Hocamız derslerinde gidişata ve seviyemize göre anlatım yapmaya özen gösterdi. Menschen kitabı üzerinden öğretim yapıldı. Sınıflar 8 kişilik ve gayet temiz. Kurs sırasında bize ilgi ve emeğini esirgemeyen Öğretmenim Pınar Hanım ve de Esra Hanıma çok teşekkür ediyorum.
Cemil Özer
Cemil Özer
2023-07-31
Diplomat Akademi'den beklediğimden fazlasını alma imkanını buldum. Hocalarımıza ve güler yüzü ve her işi kolaylaştırmayı bilen tutumu için Hüseyin Bey'e teşekkür ediyorum.
Selen Özçep
Selen Özçep
2023-07-30
Dil egitimlerinde gayet iyi bir kurum.
Gonca Tuncer
Gonca Tuncer
2023-07-28
Ankara’da Almanca kursu arayanlar için, kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yer. Son derece ilgili bir kurum.
ONLINE Randevu İle %5 İndirim Kazan

4.990₺'den Başlayan Fiyatlarla

Yabancı Dil Kursu ve Kariyer Planlama için Harika Bir Fırsat

İletişim

İndirim Fırsatı

erken kayıt

Tam Zamanı

1 Kur-A1 2 Kur-A2 3 Kur-B1
24 Haziran 22 Temmuz 19 Ağustos
19 Temmuz 16 Ağustos 19 Eylül