Almanya’da Çalışmak İster Misiniz?

Hemen Başla

Dil Öğrenmek Çok Kolay

Hemen Bizimle İletişime Geçerek Dil Öğrenebilirsiniz. Kariyerinizi Birlikte Planlayalım.

İletişim

Almanya’da Çalışmak İster Misiniz?


Koşulları Karşılayan Herkese Almanya’da Çalışmayı Garantiliyoruz
B2 Sertifikası

Almanya’da yaşamak ve çalışmak istiyorsanız, Almanca öğrenmelisiniz. İyi Almanca bilmek işte ve günlük hayatta size yardımcı olacaktır. Bazı mesleklerde çalışabilmek için Almanca bilmek gereklidir.

Federal Göçmen ve Mülteciler Dairesi (BAMF) tarafından desteklenen uyum kursları, göçmenlere ve yerleşme niyeti olan sığınmacılara, tolere edilenlere veya oturma izni sahiplerine yöneliktir. Uyum kursları günlük yaşam için Almanca dil bilgisini aktarır.

MESLEK İÇİN ALMANCA ÖĞRENME

Düzenlenmiş mesleklerde, belirli bir Almanca seviyesi genellikle gereklidir. Ancak, mesleki yeterliliğinizin denkliği için belli bir Almanca seviyesini kanıtlamak zorunda kalmasanız da, iyi Almanca bilmek istihdam piyasasında size yardımcı olabilir.

Denklik

Mesleki denklikle, işvereninize mesleki kalifikasyonunuzun Alman meslek diplomasıyla ne kadar kıyaslanabilir olduğunu gösterirsiniz. Denklik kararıyla bu, yasal olarak belgelenir. Birçok meslekte tam denklik zorunludur. Yabancı ülke mesleki kalifikasyonunuzun denkliğiyle iyi bir iş bulma imkanınızı artırabilirsiniz.

Yabancı ülke mesleki kalifikasyonuna sahipsiniz ve Almanya’da mesleğinizde çalışmak mı istiyorsunuz? O zaman yabancı ülke mesleki kalifikasyonunuzun Almanya’da denkliğini tanıttırabilirsiniz ve tanıttırmalısınız. Yabancı ülke mesleki kalifikasyonunun denkliği eşdeğer Alman mesleki kalifikasyonu ile hukuki eşdeğerlik demektir. Hatta üçüncü bir ülkeden geliyorsanız denklik, Almanya’ya göç etmeniz için önemli bir kriter bile olabilir.

Örneğin doktor, öğretmen ve eğitmen gibi bazı mesleklerde yasal kural tam denkliktir. Bunlar düzenlemeye tabi mesleklerdir.

Meslek Diplomaları

Genel eğitim veren bir okula gittikten sonra, Almanya’da kural olarak bir meslek eğitimine başlanır. Bu, örn. meslek eğitimi veya üniversite öğrenimi olabilir. Başarılı mesleki yeterlilik bir diploma tarafından belgelenir. Almanya’da meslek diplomaları yüksek önceliğe sahiptir.

Alman işverenler için, personel seçiminde diplomalar çok önemlidir. Diplomalar iş başvurusu yaparken standart ekler olarak kabul edilir. Mesleki yeterliliğiniz için diplomanız veya üniversite diplomanız için transkript değerlendirmesi ile, işverenler mesleki yeterliliğinizin kalitesini daha iyi tahmin edebilir.

Berufsausbildung

Almanya’da mesleki eğitimini tamamlayan herkes belirli kalite standartlarını karşılar. Bu kalite standartları eğitim veya sınav yönetmelikleri ve kanunlarla düzenlenir. Meslek eğitimi ya tamamen okulda ya da ikilidir. “İkili” okulda ve işyerinde demektir. Bir meslek eğitimi Almanya’da 2 ila 3,5 yıl sürer.

İleri eğitim ve gelişim eğitimi diplomaları

İleri eğitimler özel bir tür mesleki gelişimdir. Meslek Eğitimi Kanunu’na (BBiG) göre, ileri eğitimlermeslek eğitimine dayanmaktadır. Almanya’da birçok alanda ileri eğitimler bulunmaktadır. İleri eğitim diplomaları arasında özellikle ustalık (zanaat, sanayi veya ziraat ustalığı gibi) sayılabilir. Diğer örnekler uzman danışmanlık, işletmecilik veya uzman tacirliktir.

İleri eğitim terimi sıkça gelişim eğitimi ile eş anlamlıymış gibi kullanılır. Ancak gelişim eğitimleri Meslek Eğitimi Kanunu kapsamında ileri eğitime yönelik olmayan programlardır. Federal eyaletler tarafından düzenlenen gelişim eğitimleri vardır (örneğin, işletmecilik veya teknisyenlik). Elde edilen diplomalar buna göre “gelişim eğitimi diplomaları” olarak adlandırılır.

Yüksek öğrenim diplomaları

Yüksek öğrenim diplomaları, lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleridir. Birçok öğretim dalı, örn. işletme, siyaset bilimi ya da fizik, belirli bir meslek edindirmez. Ancak tıp, mimarlık veya öğretmenlik gibi belirli dallarda özel bir meslek öğrenilir. Bunlar genelde düzenlenmiş mesleklerdir.

DENKLİK

Meslek eğitimiileri eğitim alanındaki diplomalar ve düzenlenmiş bir meslekedindiren yüksek öğrenim alanındaki diplomalar, mesleki yeterlilikler olarak adlandırılır. Bu mesleki yeterlilikler için denklikdiploma denklik işlemleri ile gerçekleşir. Düzenlenmiş bir meslek edindirmeyen yüksek öğrenim dereceleri için, transkript değerlendirmesi yapılır.

Bir denklik veya transkript değerlendirmesi, meslek diplomanızı, istihdam piyasasındaki rakiplerinizinkiyle karşılaştırılabilir kılar.

Not: Geldiğiniz ülkede bir diploma ile belgelenen mesleki yeterlilik, bir diploma denklik işleminin ön şartıdır. Eğer bir diplomanız varsa ancak bunu artık sunamıyorsanız, ikili eğitim meslekleri alanında ve ustalık için bir yeterlilik analizi yapabilirsiniz. Herhangi bir diploma almadıysanız, denklik için alternatifler vardır, örn. başka bir meslek eğitimi veya ileri eğitim.

Süreç Nasıl İşliyor?

Dil kursuna katılım(a1-a2)

Kurs Adı Süre Kur Sayısı
Yoğun Almanca Kursu(Hafta içi) 5 Ay 4 Kur
Almanca Kursu(Hafta içi) 7 Ay 4 Kur
Almanca Kursu(Hafta sonu) 12 Ay 4 Kur

CV Hazırlama + Mülakat kursu

Almanca CV Hazırlama Eğitimi
Birebir yapılan Almanca mülakata hazırlık eğitimi.
Toplam 21 ders saati.

Mülakat(Intervıew) Aşaması

Almanca dilinde gerçekleştirilen mülakat sonucuna göre başarılı olan adaylar B1 ve B2 seviyelerinde dil eğitimine devam edecektir. Bu aşamada hazırlanacak evraklar şu şekildedir.

Hazırlanacak Evraklar

 1. CV
 2. Kimlik
 3. İyi Hal Kağıdı
 4. Transkript

Denklik Aşaması

A) Tam Denklik Durumu
Adayın denklik durumu resmi bir kurum tarafından onaylanırsa denklik aşaması tamamlanmış olur.
Denklik Nedir?

Mesleki denklikle, işvereninize mesleki kalifikasyonunuzun Alman meslek diplomasıyla ne kadar kıyaslanabilir olduğunu gösterirsiniz. Denklik kararıyla bu, yasal olarak belgelenir. Birçok meslekte tam denklik zorunludur. Yabancı ülke mesleki kalifikasyonunuzun denkliğiyle iyi bir iş bulma imkanınızı artırabilirsiniz.

Yabancı ülke mesleki kalifikasyonuna sahipsiniz ve Almanya’da mesleğinizde çalışmak mı istiyorsunuz? O zaman yabancı ülke mesleki kalifikasyonunuzunAlmanya’da denkliğini tanıttırabilirsiniz ve tanıttırmalısınız. Yabancı ülke mesleki kalifikasyonunun denkliği eşdeğer Alman mesleki kalifikasyonu ile hukuki eşdeğerlik demektir. Hatta üçüncü bir ülkeden geliyorsanız denklik, Almanya’ya göç etmeniz için önemli bir kriter bile olabilir.

Örneğin doktor, öğretmen ve eğitmen gibi bazı mesleklerde yasal kural tam denkliktir. Bunlar düzenlemeye tabi mesleklerdir.

DİPLOMA DENKLİK İŞLEMİ HAKKI.

Herkes diploma denklik işlemi hakkına sahiptir. Bu yasal hakkın dayanağı Federal Hükümetin Denklik Yasası ve eyaletlerdeki yasalardır. Diploma denklik işlemleri için ön koşul, vatanınızda devlet onaylı mesleki kalifikasyon kazanmış olmanız ve sertifikalarla (örneğin diploma) ve gerekirse başka belgelerle bunu belgeleyebilmenizdir. Diploma denklik işlemleri yetkili merci tarafından yürütülür.

AVANTAJLARINIZ

 

Başvuru sırasında daha iyi şans

Mesleki kalifikasyonunuzun denkliği size birçok avantaj sağlar. Çünkü diploma denklik işlemlerini yaptıysanız, ister tam ister kısmi denklik olsun, denklik kararıyla her potansiyel işverene mesleki kalifikasyonunuzu net ve anlaşılır şekilde gösterebilirsiniz. Bu şekilde işveren başvuru sırasında mesleki kalifikasyonunuzu daha iyi bir şekilde sınıflandırabilir.

Kalifikasyonunuza uygun bir iş

Mesleki kalifikasyonunuzun denkliğiyle mesleki kalifikasyonunuza uygun bir iş bulma imkanınızı artırabilirsiniz. Bu sadece kariyeriniz için değil geliriniz için de iyidir. Ve işinizde zinde kalır ve kendinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz.

ALMAN EKONOMİSİ VE TOPLUMU İÇİN AVANTAJLAR

Yabancı ülke mesleki kalifikasyonunun denkliği Almanya’daki uzman eleman ihtiyacının karşılanmasının önemli bir unsurudur. Almanya’da göçmenlerin bilgisine ve yetkinliklerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu, Almanya’ya gelmek için iyi bir nedendir.

Yabancı ülke mesleki kalifikasyonunun denkliği, göçmenlerin Alman toplumuna entegrasyonunu destekler. Denklik yasası aynı zamanda göçmenlerin başarılarının takdir edilmesi demektir.

Diploma Denklik İşlemleri

ÖNEMLİ FARKLARI EŞİTLEMELİ MİYİM?

Düzenlemeye tabi bir meslekte çalışabilmek için önemli farklar eşitlenmelidir. Bu, yasal gereği zorunludur. Bunun için telafi programı başarıyla tamamlanmalıdır.

Düzenlemeye tabi olmayan mesleklerde denklik olmadan da çalışılabilir. Fakat denklik iş başvurusu şansınızı artırabilir. (Potansiyel) işvereniniz adaptasyon yeterlilik kursunu maddi açıdan destekleyebilir.

EKSİK DOKÜMANLARDA DİPLOMA DENKLİK İŞLEMLERİ

Geldiğiniz ülkede resmi olarak denk mesleki yeterliliğe başvurdunuz fakat tüm dokümanları Almanya’ya getirmediniz mi? Diploma denklik işlemlerikapsamında yeterlilik değerlendirmesi yapılabilir.

Yeterlilik değerlendirmesiyle mesleğinizi çift nitelikli meslek ve usta olarak mesleki becerilerinizi örn.

 • çalışma denemesi,
 • mesleki sohbet veya
 • işte deneme süresinde alışarak pratik bir şekilde kanıtlayabilirsiniz.

Yeterlilik değerlendirmesi sınav değildir, sadece mesleki yeterliliğiniz için pratik bir kanıttır.

Diğer düzenlemeye tabi mesleklerde evrakların eksik olduğu durumlardaki yöntem ilgili uzmanlık yasalarında belirlenmiştir, örneğin doktorlar bilgi sınavı sunamazlar. Yetkili Merciniz size bu konuda yardımcı olabilir. Yetkili Mercinizidenklik bulucudan bulun.

Hem yeterlilik değerlendirmesi hem de bilgi sınavı diploma denklik işlemlerininbir parçasıdır. Önce Yetkili Merciye denklik başvurusu yapılmalıdır.

MALİYETLER

Diploma denklik işlemleri maliyetlidir. Maliyetleri denklik bulucudahesaplayabilirsiniz. Yetkili Merciniz maliyetleri size bildirebilir. Örneğin dokümanların tercümesi ya da bir sınava katılma gibi ek masraflar söz konusu olabilir.

Masraflar size aittir. Fakat maddi destek verilebilir. Hartz IV devlet desteği ya da işsizlik maaşı II almanız halinde diploma denklik işlemlerinden önce çalışma ajansınıza ya da iş merkezine masrafları üstlenip üstlenemeyecekleri sorulmalıdır. Meslek sahibi olmanıza rağmen devletten para almıyorsanız finansman için başka seçenekler vardır.

Yeterlilik değerlendirmesi de maliyetlidir (örneğin malzeme, atölye veya mesleki uzmanlar için). Maliyetleri iş merkezi, vakıflar veya “yeterlilik değerlendirmesi özel fonları” gibi taraflar üstlenebilir.

Denklik Başvuru Dökümanları

BAŞVURU FORMU

Neredeyse tüm Yetkili Mercilerde özel denklik başvurusu yapılır. Form doldurulmalı, imzalanmalı ve Yetkili Merciye gönderilmelidir. Formların isimleri farklı olabilir. Örneğin “Denklik belirleme başvurusu” adında olabilir. Fakat belirli meslekler için de geçerli olabilir, örn. “Mimar listesine kayıt başvurusu”. Bu formları danışma randevusundan sonra Yetkili Merciden, e-postayla talep edildiğinde ya da koordine irtibat yetkilisi üzerinden elektronik başvuru yaparak edinebilirsiniz. Bu formları kullanın ya da form kullanmadan bir yazı yazın. Formsuz yazı, kendi kısa dilekçenizi yazmanız ve mesleğiniz için denkliktalebinde bulunduğunuzu paylaşmanız anlamına gelir. Talebin nasıl yapılması gerektiği hakkında Yetkili Merciden bilgi alın. Yetkili Mercinizi denklik bulucuüzerinden bulabilirsiniz.

 

GEREKLİ DOKÜMANLAR

Doküman Çeviri Tasdikli suret Notlar
Kimlik ispatı 
(pasaport veya kimlik; isim değişikliği hakkında muhtemel kanıt, örn. evlilik belgesi)
Hayır Evet Kimlikte mevcut olmaması halinde diğer yazı stillerinin (örneğin Kiril) Latince yazı stiline çevrilmesi
Alman kimlikleri ve pasaportları hariç tüm Avrupa kimlikleri ve uluslararası pasaportlar, elektronik oturma izni ve iltica başvurusuna ilişkin resmi belge (BüMA) kabul edilir.
Mesleki yeterliliğinizinkanıtı(örn. diploma) Evet Evet  
İçerikler ve tamamlanan mesleki yeterlilikler hakkında ispat 
(örn. alan listesi ve mesleki eğitim not listesi, ders kitabı, diploma ekleri, Transcript of records)
Evet Evet  
Size ait mesleki deneyimispatı
(örn. çalışma karneleri, çalışma kitapları)
Evet Evet Varsa
Diğer yeterlilik belgeleri
(örn. mesleki gelişim veya başka meslek eğitimlerinin karneleri)
Evet Evet Varsa
Kısa öz geçmiş
(öğrenim dalları hakkında tablo şeklinde ileri eğitimler ayrıca şimdiye kadarki meslek hakkında genel görünüm)
Almanca orijinal Hayır Birçok durumda talep edilir, önemli: 
Doküman ıslak imza ile imzalanmalıdır.
Şimdiye kadarki başvuruların açıklaması
(hangi Yetkili Mercidedenklik başvurusununyapılıp yapılmadığına dair açıklama)
Almanca orijinal Hayır Yetkili Merci bu açıklamanın hangi şekilde yapılması gerektiği hakkında bilgi verir. Yetkili Merciyi denklik bulucuda bulabilirsiniz.
Almanya’da çalışmak istediğinizin kanıtı Genellikle Almanca orijinal Hayır Sadece üçüncü ülkelerin vatandaşları (yani AB/Avrupa Ekonomi Alanı/İsviçre vatandaşları ve buralarda yaşayan kişiler için gerekmez). Örn. çalışma izni için ülkeye giriş vizesi başvurusu, potansiyel iş verenle irtibata geçme belgesi, planlanan serbest çalışma için ticari konseptin ispatı)

Mesleğe göre başvuru yapmak için başka dokümanlar gerekli olabilir. Bu özellikle düzenlemeye tabi meslekler için halk sağlığı (örn. doktorlar) veya güvenliği (örn. mimar veya mühendisler) alanında geçerlidir. Özellikle, çocuk ve gençlerle ya da engelli kişilerle çalışılan mesleklerde kişisel yeterliliğinizi kanıtlamalısınız (örn. öğretmenler veya bakıcılar). Genellikle bu meslekler için şu evraklar ve belgeler talep edilir:

 • Sağlık açısından yeterlilik ispatı
  Bu genellikle güncel bir tıbbi resmi belgedir. Bu resmi belgede faaliyetinizin sağlığınız nedeniyle olumsuz etkilenmeyeceği belirtilir. Genellikle bu resmi belge 3 aydan daha eski olmamalıdır. Aynı zamanda kişisel sağlık durumu hakkında sadece kişisel bir açıklama talep edilebilir.
 • Kişisel yeterlilik/güvenilirlik ispatı
  Bu örneğin sabıka kaydı, adli sicil kaydı veya gelinen ülkeden (Certificate of good standing) alınan eşdeğer ispat olabilir. Bazı durumlarda bu tür bir sabıka kaydını Almanya’dan da almanız gerekebilir. Fakat beklemede olan dava takibi ya da aciz hali olup olmadığına ilişkin bir açıklama da söz konusu olabilir. Bu ispatlar genellikle 3 aydan eski olmamalıdır.
 • Yeterli mesleki mali mesuliyet sigortası hakkında ispat
  Mali mesuliyet sigortası genellikle belirli bir sigorta numarası ile talep edilir.

ALMANCA BİLGİSİ HAKKINDA İSPAT

Düzenlemeye tabi mesleklerin birçoğu için de belirli bir dil seviyesinde Almanca bilgisine sahip olunmalıdır. Gerekli dil seviyesi “Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı” uyarınca düzenlenir.

Gerekli dil seviyesi hakkında ispat mesleğe ve eyaletlere göre farklılık gösterir. Öğretmenler için Almanca bilgisinin genellikle C2 seviyesinde olması talep edilir. Öğretmenler tüm faaliyetlerini Almanca olarak yapabilmelidir. Doktorlar veya sağlık personeli ve bakıcılar için dil seviyesi B2 ve uzmanlık alanı dilindeki bilgileri C1 seviyesinde olmalıdır.

İspat genellikle diploma denklik işlemlerinden ayrı yapılır. Bu, talep edilen Almanca dil seviyesini henüz ispatlayamasanız dahi diploma denklik işlemlerinibaşlatabileceğiniz anlamına gelir. Fakat mesleğinize yönelik meslek ruhsatıalmak için belirli bir dil seviyesine (yukarıya bakın) ulaşmanız gerekli olabilir. Bu durumda tam denklik ve dil bilgisi hakkında ispat gereklidir, örn. doktor olarak onama almak için.

Gerekli Almanca bilgisi hakkındaki ispat farklılık gösterebilir. Bazı Yetkili Merciler belirli bir dil sertifikasını kabul ederler. Fakat ek veya alternatif dil sınavına girmeniz de gerekebilir. Almanca bilgisi hakkındaki farklı ispatlar nedeniyle, Yetkili Merciye önceden danışmanızı öneririz. Yetkili Mercinizidenklik bulucuda bulabilirsiniz.

 

Uzman dili sınavı

UZMAN DİLİ SINAVI

Örneğin doktorluk gibi sağlığa yönelik akademik meslekler için, neredeyse her eyalette ilgili eyalet tabip meslek odasının düzenlediği bir uzman dili sınavında başarılı olunmalıdır. Bu sınav yoğun bir mesleki içeriğe sahiptir ve uygun medikal uzman bilgisi gerektirmektedir.

OTOMATİK DENKLİK TEMELİNDEKİ AB RESMİ BELGELERİ

AB Mesleki Denklik Direktifi uyarınca otomatik denklik verilen meslekler vardır. Bunun için gerekirse ek belgeler ibraz edilmelidir. Bazı AB ülkelerinin belirli meslekler için standartlar belirlemesi nedeniyle, denklik “otomatik” olarak verilir. Bu işlemin ardından, Yetkili Merci dokümanlarınızda ayrı bir kontrol yapmayacaktır. Gerekli dokümanların ibraz edilmesi yeterlidir. Otomatik denklik 7 meslek için geçerlidir.

 • Beşeri tıp doktorları,
 • Diş doktorları,
 • Veterinerler,
 • Eczacılar,
 • Sağlık personeli ve hasta bakıcılar,
 • Ebe ve doğum uzmanları,
 • Mimarlar.

Not: Mesleğiniz otomatik denkliğe tabi olsa dahi Yetkili Mercinize denklik başvurusunda bulunmanız gerekir.

AB Uygunluk Belgesi

Mesleki yeterliliğinizi geldiğiniz ülke AB ya da Avrupa Ekonomi Alanı’na girmeden önce mi aldınız? Öyleyse mesleki yeterliliklerinizi otomatik denklikiçin kullanabilirsiniz. Bunun için yukarıda belirtilen 7 meslek için geçerli AB Uygunluk Belgesi gereklidir. AB Uygunluk Belgesi mesleki yeterliliklerinizi asgari AB standartlarında kazandığınızı onaylar (eğitim uygunluğu).

Gelinen ülkede meslek icrası veya mesleki uygulamaya yönelik yetki hakkında resmi belge

Son beş 5 yılda yukarıda belirtilen mesleklerden birinde en az 3 yıl çalıştıysanız Yetkili Merciden resmi belge alabilirsiniz. Resmi belgenin adı: “Mesleki uygulamaya yönelik yetki hakkında AB resmi belgesi” ya da “Gelinen ülkede mesleki faaliyetlerin türü ve süresi hakkında resmi belge” veya sadece faaliyet kanıtıdır. Bu resmi belge ve denklik başvurusu ile otomatik denklik alınabilir.

Üçüncü ülkelerin vatandaşları da bu tür bir açıklamaya ihtiyaç duyabilir. Örneğin doktorlar için “Gelinen ülkede mesleki uygulamaya yönelik yetki hakkında resmi belge ve yurt içinde tıbbi mesleği icra edebilmek için uygun olan evraklardır”. Bu resmi belge Federal Doktorlar Yönetmeliği (BÄO) esasında talep edilir.

Almanya’daki Yetkili Merciden bu dokümanların sizin durumunuzda gerekli olup olmadığı hakkında bilgi alın. National Academic Recognition Information Centres (NARIC) ya da European Network of Information Centres (ENIC) merkezleri de bilgi sağlamaktadır.

 

Tasdikli suretler

TASDİKLİ SURETLER

Yetkili Merci, hangi dokümanların orijinalini veya kopyasını ibraz etmeniz gerektiğini bildirir. Size önerimiz: Lütfen diplomalarınızın ve evraklarınızın sadece resmi onaylı kopyalarını Yetkili Merciye ibraz edin – orijinal belgeleri değil. “Resmi onaylı“ şu anlama gelir: Resmi bir makam kopyanın orijinali ile aynı olduğunu onaylar. Resmi makamlar arasında örneğin belediye veya muhtarlıklar yer alır. Makam, orijinal belge ile kopyayı karşılaştırır. Orijinal ve kopya aynıysa makam kopyayı mühür, tarih ve imza ile onaylar. Makam böylece kopyanın gerçek olduğunu belirtir.

ÇEVİRİLER

Normalde evraklar Almancaya çevrilerek başvuruya eklenmelidir. Yetkili Mercide çalışan bir personel dilinizi konuşuyorsa çeviriden vazgeçilebilir. Yetkili Mercinize danışın.

Çeviriler, yurt içinde veya dışında resmi olarak görev yapan veya yeminli tercümanlar tarafından yapılmalıdır. Bu kişiler uzmanlıkları nedeniyle çeviriler için uygundur ve bunu mahkeme veya makamlarda ispatlamışlardır. Dolayısıyla görevlendirilen veya yeminli tercümanlar bir resmi makam tarafından izinlidir ve yabancı dildeki bir dokümanın Almanca çevirisinin tam ve doğru olduğunu onaylayabilirler.

Önemli: Lütfen çeviri görevini vermeden önce Yetkili Mercinize çevirinin hangi şekilde ibraz edilmesi gerektiğini ve bunun kimler tarafından yapabileceğini sorun. Bazı durumlarda sadece Almanya’da hazırlanan çeviriler kabul edilir.

Resmi olarak görev yapan veya resmi yeminli çevirmen ve tercümanları, Eyalet Hukuk Dairesi tercüman ve çevirmen veri bankası internet portalında bulabilirsiniz.

Yetkili Merciler

Yetkili Merciler, başvurunuzu ele alan ve diploma denklik işlemlerinde Almanya’da mesleki yeterliliklerinizin denkliği hakkında karar veren resmi daire ve diğer enstitülerdir. Denklik başvurunuz Yetkili Mercilere ulaştırılmalıdır.

Almanya’da mesleki denklik için yaklaşık olarak toplam 1.500 Yetkili Mercibulunmaktadır. Yetkili Merciler arasında örneğin endüstri ve ticaret odaları, zanaatkarlar odası veya tabipler odası yer alır. Bölge yönetimleri, sulh mahkemeleri, bakanlıklar ve resmi daireler bazı meslekler için Yetkili Mercilerolabilir.

YETKİLİ MERCİ BULMA

Yabancı mesleki yeterliliklerinizin denkliği için hangi Yetkili Merciyebaşvurmanız gerektiği, Almanya’daki referans mesleğe ve çalışmak istediğiniz yere bağlıdır. Yetkili Merciyi denklik bulucuda araştırabilirsiniz.

Mesleki yeterliliğiniz için denklik başvurusunda bulunduktan sonra Yetkili Merci dokümanlarınızı kontrol eder mesleki yeterliliğinizi Almanya’daki referans meslekle karşılaştırır. Diploma denklik işlemleri tamamlandığında Yetkili Merciden denklik kararı alırsınız.

DENKLİK BAŞVURUSU İÇİN ALTERNATİF SEÇENEKLER

Denklik başvurunuzu alternatif olarak koordine irtibat yetkilileri (EA) üzerinden çevrimiçi olarak da ibraz edebilirsiniz. EA denklik başvurunuzda size yardımcı olur ve evraklarınızı Yetkili Merciye iletir. Yetkili Mercidiploma denklik işlemlerini yürütür. Bu hizmet isteğe bağlıdır ve ücretsizdir.

Not: Bazı federal eyaletlerde özellikle AB/Avrupa Ekonomi Alanı/İsviçre’dekikişiler EA’dan yararlanabilir ve karnelerini elektronik olarak iletebilir. Bunun ardından, EA ilgili federal ülkede üçüncü ülke vatandaşları için geçerli olmayacaktır. Şayet EA üçüncü ülke vatandaşları için de varsa elektronik olarak iletilen karnelerin onaylanması gerekmektedir. Bu durumda öncesinde EA‘dan bilgi edinin.

Bir diğer seçenek ise Avrupa Meslek Kimliği (EBA) hakkında Avrupa Komisyonunun “Your Europe” dilekçesidir. Bu dilekçe şu anda 5 meslek için mevcuttur.

DİPLOMA DENKLİK İŞLEMİNDEN ÖNCE DANIŞMANLIK

Almanya’daki referans mesleğinizin ne olduğundan emin değil misiniz? Hangi dokümanları Yetkili Merciye ibraz etmeniz gerektiğini ve dokümanlarınızın tam olup olmadığını bilmiyor musunuz? Öyleyse diploma denklik işlemlerinibaşlatmadan önce kişisel danışmanlık almanızı öneririz. Yurt içinde ve yurt dışında sayısız kişisel ve telefonla danışmanlık olanağı mevcuttur.

Denklik İçin Alternatifler

ALMANYA’DA MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ EDİNME

Mesleki yeterlilikleriniz için Almanya’da denklik bulunmuyorsa sizin için söz konusu olabilecek alternatifler vardır.

Almanya’da denkliği olmayan ya da kısmi denkliği olan mesleki deneyimleriniz veya mesleki eğitiminiz varsa Almanya mesleki yeterlilik belgesi almak isteyebilirsiniz. Bu, ilgili meslek için yasal çerçeve koşullarına ve kişisel koşullarınıza bağlıdır. Farklı seçenekleri vardır.

Meslek eğitimi

Almanya’da diploma aldıktan sonra çift sistemde meslek eğitimini veya okulda mesleki eğitimini tamamlayabilirsiniz. Mesleki deneyime sahipseniz ya da bilgi ve tecrübeniz varsa meslek eğitiminizi kısaltabilirsiniz.

Başka meslek eğitimi

Başka meslek eğitimi, öğrendiği meslekte çalışamayan ve çalışmak istemeyen kişilere yöneliktir. Fakat mesleki yeterlilik belgesinin bulunmaması ve mesleki deneyimin olması halinde başka bir meslek seçebilirsiniz. Başarılı bir başka meslek eğitiminden sonra Almanya mesleki yeterlilik belgesini alırsınız. Başka mesleki eğitimde eğitim süresi genellikle kısaltılır. Genellikle teorik dersler söz konusudur.

İleri eğitimler

Almanya’da ileri eğitim diplomaları sağlayan ileri eğitim alabilirsiniz. İleri eğitim normalde öğrenilen meslekleri geliştirir. Muhtemelen yeterli mesleki deneyimle ya da yükseköğrenim diplomasıyla ileri eğitim yapabilirsiniz. Bunun mümkün olup olmadığı ilgili mesleğin yasal çerçeve koşullarına bağlıdır. İleri eğitim bir sınav içerir. Bu sınavı geçerseniz ilgili Almanya ileri eğitim diplomasını edinirsiniz. Örneğin, zanaat ustalığı ileri eğitim diploması olarak kabul edilir. İşletmeci, işletme uzmanı ve birçok farklı meslek alanlarında da ileri eğitim diplomaları vardır.

Harici kontrol

Harici kontrol ilgili mesleki eğitimi almadan, resmi olarak tanınan nitelikli meslek statüsü için düzenli kontrollere katılabileceğiniz ve böylece ilgili mesleki yeterlilik belgesi alabileceğiniz anlamına gelir. İlgili meslekte pratik eğitim süresinin 1,5 katı kadar çalışmış olmalısınız. Harici kontrol, sadece çift nitelikli meslek için Mesleki Eğitim Kanunu (BBiG) veya Zanaat Yönetmeliği (HwO) uyarınca harici kontroller yapılır.

DÜZENLEMEYE TABİ AKADEMİK MESLEKLERE YÖNELİK DENKLİK ALTERNATİFLERİ

Mesleğiniz, örneğin doktorluk gibi, düzenlemeye tabi meslek statüsündeyse, denklik alamazsa ve artık denklik almak için uğraşmak istemiyorsanız, onamaveya meslek ruhsatlı kişilere mahfuz olmayan işlere başvurabilirsiniz. Bunlar arasında şirket veya diğer mesleki alanlarda araştırma faaliyetleri yer alabilir.

 

Yetkili Merciler tarafından danışmanlık

YETKİLİ MERCİLER TARAFINDAN DANIŞMANLIK

Yetkili Mercinizden danışmanlık alın. Burada belirtilen alternatiflerden birinin size uygun veya mümkün olup olmadığı ve izin verilip verilmeyeceği kişiden kişiye farklılık gösterir. Yetkili Mercinizi denklik bulucuda bulabilirsiniz.

DEVLET TARAFINDAN DÜZENLENMEYEN DERS VE KURSLAR

Halk eğitim merkezleri gibi devlet tarafından düzenlenmeyen ders ve kurslarda bilgilerinizi artırabilirsiniz. Bu ders ve kurslar resmi olmayan öğrenim olarak adlandırılır. Bu, söz konusu ders ve kursların resmi olarak tanınmayan sertifikalar ya da katılım belgeleri verdikleri anlamına gelir. Buna rağmen buradan edinilen sertifika veya katılım belgeleri öz geçmişinizin ve başarılı iş arama veya mesleki ileri eğitiminin önemli bir parçasıdır.

SERBEST MESLEK

Denklik olmadan da örneğin serbest çalışan olarak veya kendi şirketinizle serbest meslek erbabı olabilirsiniz. “İş bul” sayfamızda “İş kurma” altında ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Düzenlemeye tabi zanaat dalında serbest olarak çalışmak da denklik için alternatif olabilir. Gerekli bilgileri ve becerileri örneğin mesleki deneyim ile kanıtlayabilirseniz serbest meslek erbabı olarak çalışmak için kısıtlamalı zanaatkarlar sicilini edinebilirsiniz. İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre vatandaşları için istisnalar söz konusudur. Bununla ilgili olarak zanaatkarlar odasından bilgi edinin.

Avrupa Meslek Kimliği

Avrupa Meslek Kimliği (EBA), Avrupa Birliği’nde mesleki yeterliliğinizin denkliği ve düzenli diploma denklik işlemlerine alternatif elektronik bir yöntemdir. EBA bazı meslekler için alınabilir. Avrupa Birliği’ndeki (AB) diploma denklik işlemleri, EBA ile sizin için oldukça kolaydır.

EBA şu anda 5 meslek için mevcuttur:

 • Eczacılar
 • Hemşireler ve hasta bakıcılar
 • Fizyoterapistler
 • Dağ rehberleri veya
 • Emlakçılar

Örneğin serbest meslek erbabı veya serbest çalışan olarak hizmetlerinizi birçok AB ülkesinde sunmak isterseniz EBA’da sizin için birçok avantaj vardır:

EBA’ya başvurmak için mesleki yeterlilikler hakkındaki tüm uygun evraklar çevrimiçi olarak yüklenmelidir. Dokümanlar geldiğiniz ülkenin Yetkili Mercileritarafından gerçeklik ve geçerlilik bakımından kontrol edilir ve elektronik Avrupa Veri Bankası içinde saklanır. Ardından başvuru elektronik olarak sizi EBA’yı verecek kabul eden devlete iletilir.

EBA için İzlanda, Lihtenştayn veya Norveç (Avrupa Birliği Ekonomik Alanı ülkeleri) ya da İsviçre’den mesleki yeterlilikle başvuru yapılabilir. AB veya Avrupa Birliği Ekonomik Alanı’nın dışındaki bir ülkeden geliyorsanız bazı koşullarda EBA başvuru yapabilirsiniz.

DÜZENLEMEYE TABİ MESLEKLER

Almanya’da uzun süre yaşam kurmak ve örneğin görevli veya serbest meslek erbabı olarak düzenlemeye tabi mesleklerde çalışmak istiyorsanız

 • Eczacılar
 • Hemşireler ve hasta bakıcılar
 • Fizyoterapistler

çalışmak isterseniz EBA ile Almanya’da çalışabilmek için ayrıca onama veya çalışma izni gereklidir. EBA’nın ibraz edilmesi, doğrudan otomatik olarak mesleki uygulamaya hak tanımaz. Örneğin Almanca bilgilerinizi kanıtlamalısınız. Tüm koşulları sağlarsanız kabul ülkesinde Yetkili Mercidenmesleki uygulama için izin alırsınız. Yetkili Mercinizi denklik bulucudaaraştırabilirsiniz.

 

content_Textblock 4579

Hizmet verme özgürlüğü kapsamında hizmetleri başka bir AB ülkesinde denklik veya EBA olmadan duruma bağlı ve geçici olarak sağlamak mümkündür, fakat mesleki uygulamaya yönelik izin gereklidir.

DÜZENLEMEYE TABİ OLMAYAN MESLEKLER

Almanya’da uzun süre yaşam kurmak ve örneğin görevli veya serbest meslek erbabı olarak düzenlemeye tabi olmayan mesleklerde çalışmak istiyorsanız

 • Dağ rehberleri
 • Emlakçılar

çalışmak isterseniz mutlaka denklik ya da EBA gerekli değildir. Bunun sizin için de avantajları vardır.

Okul ve Yüksekokul

Mezuniyet Denkliği

Genel eğitiminizin denkliği, mesleki gelişiminiz için önemli olabilir. Almanya’da okul diplomanız için denklik almak ya da okula devam etmek istiyorsanız, size bununla ilgili seçenekleriniz için genel bir bakış sunuyoruz.

Bir okul diploması olmadan, Almanya’daki iş olanakları çok iyi değildir. Hemen hemen her şirket bir okul diploması ve sonraki bir mesleki yeterlilik bekliyor. Almanya’da genellikle milliyetiniz ne olursa olsun, okul diplomalarınıza denklik almak için başvurabilirsiniz. Okuldan mezun oluncaya kadar okuldaki kariyerinize devam edebilir veya okul diploması ile yetişebilirsiniz.

ALMANYA’DA OKUL MEZUNİYETİNİN TANINMASI

Belli şartlar altında okul bitirme sertifikanız bir Alman okul bitirme sertifikasına eşit olabilir. Denklik yetkilileri, eyaletlerin Diploma Denklik Dairesidir. Bunları, Yabancı Diller Ofisi (ZAB) merkezinin veri tabanında bulabilirsiniz.

Karne Denklik Merkezleri sadece okul niteliklerine denklik vermek için prosedürleri yerine getirir. Kısmi okul başarılarına denklik vermek mümkün değildir.

Bir üniversite eğitimine başlamak istiyorsanız, okul diplomanızı değerlendirmek için genellikle üniversiteler sorumludur. Bununla birlikte, yetkili karne denklik merkezi tarafından verilen denklik, üniversitede bir yer için başvururken de kullanılabilir.

OKUL DİPLOMANIZ YOK MU? ŞİMDİ NE YAPMALISINIZ?

Hala okula gitme zorunluluğunuz varsa, okula gitmeli ve orada bir okul diploması almalısınız. Zorunlu eğitim Almanya’da genellikle 6 yaşında başlar ve dokuz tam zamanlı okul yılı sürer. İlgili okul yönetimi, yetkili okul yetkilileriyle görüşerek öğrencilerin sınıflandırılmasına karar verir. Sınıflandırma genellikle deneme dersinden sonra yapılır. İlgili okul yetkililerine başvurun.

Daha yaşlıysanız ve bu nedenle artık zorunlu değilseniz, bir okula veya kursa katılarak bir okul belgesi alabilirsiniz.

Yüksekokul

ALMANYA’DA ÜNİVERSİTE DERECESİNE DENKLİK VERİLMESİ

Yükseköğrenim dereceniz varsa, denklik için ya diploma denklik işlemlerinden geçmeli ya da yükseköğrenim derecenizin değerlendirilmesini sağlamalısınız. Almanya’da yükseköğrenime başlamak veya devam etmek istiyor olabilirsiniz?

Üniversitede derecenizin Almanya’daki düzenlemeye tabi mesleklerden biriveya düzenlemeye tabi olmayan mesleklerden biri olup olmadığına göre denklik farklı şekilde ilerler.

Düzenlemeye tabi meslekler

Düzenlemeye tabi meslekler için bir üniversite derecesine sahipseniz, bu mesleği yapmak istiyorsanız Almanya’da bu diploma için denklik verilmesigerekir. Düzenlemeye meslekler arasında örneğin doktor, mühendis, öğretmen ve diğer meslekler bulunmaktadır. Üniversite derecenizin değerlendirilmesi diploma denklik işlemleri çerçevesinde gerçekleştirilir. Almanya’daki düzenlemeye tabi tüm mesleklerin listesini Avrupa Birliği’nin çevrimiçi sayfasında bulabilirsiniz.

Düzenlemeye tabi olmayan meslekler

Düzenlemeye tabi olmayan meslekler için üniversite derecesine sahipseniz bu derece için diploma denklik işlemleri ve resmi bir denklik gerekmez. Ancak Almanca olmayan üniversite dereceleri için Yabancı Diller Ofisi (ZAB) merkezinden bir karne değerlendirmesi talep edebilirsiniz. Karne değerlendirmesinde üniversite dereceniz açıklanır ve mesleki ve akademik kullanım seçenekleriniz onaylanır. Karne değerlendirmesi zorunlu değildir, ancak potansiyel işvereninize üniversite derecenizin kalitesini ve seviyesini göstermek için güzel bir fırsattır. Karne değerlendirmesi ücretlidir. Tam ücretleri ZAB’ye sorabilirsiniz.

Yabancı ülkede akademik derece

Almanya’da alınmayan akademik derecelere ilişkin soruları ilgili eyaletin bilim bakanlıkları cevaplamaktadır. Genellikle: Orijinal akademik bir dereceye sahip olmak mümkündür. Almanya’da alınmayan akademik bir derecenin Alman akademik derecesine dönüştürülmesi sadece Alman kökenli göçmenler için mümkündür. Daha fazla bilgiyi eyaletlerin ilgili bilgi formlarında bulabilirsiniz.

ALMANYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Geldiğiniz ülkede bir üniversiteye başladıysanız ve Almanya’da devam etmek istiyorsanız şimdiye kadarki araştırma ve sınav başarılarınızın denkliği için ilgili üniversite (International Office, Uluslararası Ofis, AAA) veya bir devlet sınavı ile seviye durumunda ilgili devlet sınav ofisi sorumludur.

Bir Alman üniversitesinde eğitime mi başlamak istiyorsunuz? O zaman geldiğiniz ülkede üniversiteye giriş hakkına sahip olmalısınız. Bu, geldiğiniz ülkede üniversite eğitimi alabileceğiniz bir okul diplomasıdır.

Bir mesleki yeterlilik belgesi de üniversiteye giriş hakkı olabilir, örneğin meslek eğitiminizin alanındaki bir üniversite diploması için. Veya mesleki yeterlilik belgeniz ile bir kolej için onay alabilirsiniz ve bunun ardında üniversiteye başlayabilirsiniz. Mesleki yeterlilik belgeniz üniversite eğitimi için kabul sınavına girme hakkı sağlayabilir.

Yeterliliğinizin yeterli olup olmadığını önceden öğrenmek için Yabancı Diller Ofisi (ZAB) merkezinin anabin veri tabanını kullanabilirsiniz. Seçilen ülkeler için aynı zamanda Alman Akademik Değişim Servisi’nin (DAAD) çevrimiçi platformu da mevcuttur.

Alman yükseköğrenim sistemi, bir üniversitenin nasıl bulunabileceği ve üniversite eğitimi için nasıl başvurulacağı ve vizeye ihtiyacınız olup olmadığı hakkında daha fazla bilgiyi “Study in Germany” altında bulabilirsiniz.

Yasal Dayanaklar

Yasal Dayanaklar

Avrupa Birliği (AB), mesleki yeterliliklerin denkliğine yönelik AB Mesleki Denklik Direktifi ile talimat ve düzenlemeler belirlemiştir. Bu talimatlar üye devletler tarafından ulusal hukukta hayata geçirilmiştir. Hatta Almanya’daki yasal mesleki denklik düzenlemeleri, AB Mesleki Denklik Direktifi’ni aşmıştır.

AB MESLEKİ DENKLİK DİREKTİFİ

Avrupa Parlamentosu 2005/36/AT sayılı ve mesleki yeterliliklerin denkliği hakkındaki 7 Eylül 2005 tarihli konsey direktifiyle, kısaca AB Mesleki Denklik Direktifi il mesleki yeterliliklerin AB’de karşılıklı denkliğine yönelik bir sistem geliştirildi. Mesleki Denklik Direktifi düzenlemeye tabi mesleklerin karşılıklı denkliğini düzenler ve böylece AB vatandaşlarının öğrendikleri mesleklerde AB’nin tüm ülkelerinde çalışmalarını kolaylaştırır. Avrupa Ekonomik Alanı, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç vatandaşları ve İsviçre vatandaşları da (gerekirse kısıtlamalı olarak) Mesleki Denklik Direktifi’nden faydalanır.

Mesleki Denklik Direktifi ile yönetmeliklerle düzenlenen meslek çalışanlarının hizmet verme özgürlüğü ve yerleşme özgürlüğünü Avrupa’da kullanmalarını kolaylaştırır.

AB Mesleki Denklik Direktifi 2013’te 2013/55/AB ile yenilenmiştir. Yani asıl direktif düzenlenmiş ve geliştirilmiştir. 2016 yılında 2013/55/AB sayılı direktif Almanya’da yürürlüğe girmiştir. Yenileme Diploma denklik işlemlerinikolaylaştırmalı, hızlandırmalı ve mesleki yeterliliklere sahip AB vatandaşlarının mobilitesini artırmalıdır. En önemli yenilemeler:

Avrupa Meslek Kimliği’ne (EBA) Giriş

EBA, mesleki yeterliliğin denkliğine yönelik elektronik yöntemdir. EBA güncel olarak 5 meslek için mevcuttur.

Kısmi mesleğe başlama olanakları

AB vatandaşı olarak örneğin zanaat meslekleri ve bazı sağlık hizmeti meslekleri kısmi mesleğe başlama olanağı kazanırlar. Ancak kısmi mesleğe başlama olanağıyla mesleğinizi geldiğiniz ülkedeki gibi tam kapsamlı yapamazsınız. Fakat mesleki yeterliliğinizin Almanya’daki referans meslekleeşdeğer olan alanda çalışabilirsiniz.

Ön uyarı mekanizmasına giriş

Ön uyarı mekanizması ile bir kişinin mesleğini bir ülkede tamamen veya kısmen yapması yasaklanmışsa AB ülkelerindeki tüm yetkili merciler uyarılır. Bu, özellikle hastaların, tüketicilerin ve gençlerin korunmasının etkilendiği mesleklere uygulanır. Ayrıca, bir kişi diploma denklik işlemleri belgelerinde sahtekarlık yaptıysa da karşılıklı bildirme yükümlülüğü bulunur. Bildirim, İç Pazar Bilgi Sistemi IMI’ye giriş yoluyla gerçekleşir.

Koordine irtibat yetkilisinin (EA) sorumluluğunun genişletilmesi

Koordine irtibat yetkilisi, 2009 yılında uygulanmaya başlanan AT hizmet verme direktifinin merkezi bir parçasıdır. Bu, örneğin devlet hizmetlerini elektronik olarak göndermek için kullanılabilecek bir hizmettir. Bu, örneğin bir çevrimiçi portal üzerinden yapılabilir. 2016’nın başından itibaren koordine irtibat yetkilisi düzenlemeye tabi mesleklerdeki mesleki denkliğiiçin ve böylece elektronik başvurular için de yetkilidir. Koordine irtibat yetkilisinin kurulması, bunu farklı şekilde uygulayan federal devletlerin işidir.

FEDERAL ALMANYA’NIN DENKLİK YASASI

AB Mesleki Denklik Direktifidenklik yasası ile Alman hukukunda uygulamaya kondu.

Denklik yasası“, “Yurt dışında kazanılan mesleki yeterlilikler için iyileştirme ve denklik için kısa biçimdir. Denklik yasası1 Nisan 2012 tarihinde madde yasası olarak yürürlüğe girmiştir. Madde yasası, çeşitli yasalar ve mevcut yasalarda yapılan değişikliklerden oluşur. Merkezi ise Madde 1’in Mesleki Yeterlilik Belirleme Kanunu’dur (BQFG). Diğer maddeler ile uzmanlık kanunları ve yönetmeliklerinde, hekimler veya zanaat kanunları için ruhsatlandırma yönetmelikleri gibi denklik kuralları düzenlenmektedir. Bu yasaların denklik için özel kurallara sahip olmaması halinde BQFG uygulanır.

BQFG ile AB Mesleki Denklik Direktifi’nin mevcut kuralları Almanya’da genişletilmiştir. Federal Hükumetin BQFG‘si ve ilgili meslek kanunları veya meslekleri artık AB, AÇA ve İsviçre vatandaşları için yabancı mesleki yeterlilikler için diploma denklik işlemlerini doğrudan düzenlememektedir. Mesleki yeterlilikler için denklik işlemleri ve yasası üçüncü ülkelerdekazanılan mesleki yeterlilikler için genişletilmiştir.

Ayrıca denklik prosedürü sadece yönetmeliklerle düzenlenen meslekler için düzenlenmez. BQFG ile özellikle düzenlemeye tabi olmayan meslekler için de diploma denklik işlemleri düzenlenir. Bu meslekler için yurt dışında kazanılan mesleki yeterliliklerin değerlendirilmesi için de genel bir yasal talep sağlanır. Düzenlemeye tabi olmayan meslekler özellikle ikili sistemin denklik verilen nitelikli mesleklerdir. Düzenlemeye rağmen bu mesleklerde denklik zorunlu değildir – ancak avantajlıdır. Federal Hükumetin BQFG‘si bununla birlikte 500 mesleği düzenler.

EYALETLERİN DENKLİK YASALARI

Eyaletlerin düzenlediği mesleklere ek olarak, eyaletler tarafından düzenlenen veya yönetmeliklerle düzenlenen birçok meslek vardır. Eyaletler, bu mesleklerde denklik için kendi Mesleki Yeterlilik Tespit Yasalarını (BQFG)çıkartmış veya ilgili uzmanlık kanunları ve yönetmeliklerindeki denklikleriuygulamıştır. Bu meslekler arasında örneğin uzman doktorlar, öğretmenler, eğitimciler ve sosyal pedagoglar yer almaktadır, ayrıca ör. teknisyenler veya asistanlar gibi bir okulda alınan mesleki eğitim temelli birçok mesleki eğitim diploması da yer almaktadır.

DENKLİK YASASI UYGULAMASI YOK

Eyaletlerin denklik yasalarındayüksekokul diplomalarının denkliğiyönetmeliklerle düzenlenmeyen alanlarda ör. matematikçiler, kimyagerler veya ekonomistler gibi, uygulanmaz.

Denklik yasalarının düzenlemeleri çalışma ve sınav başarılarının denkliği için de geçerli değildir. Bunun için devlet sınav ofisleri veya Uluslararası Akademik Ofis (AAA) veya üniversitelerin uluslararası ofisleri yetkilidir. Okul diplomaları, eyaletlerdeki diploma denklik merkezleri tarafından verilir.

B) Denk Olmama Durumu

Adayın denklik durumu onaylanmaz ise adaylar 1 yıllık denklik eğitimi sonrası Almanya’da düzenlenecek sınava katılırlar. Denklik sınavını başarı ile geçenler işe başlama sürecine dahil olacaktır. 

dETAYLI bİLGİ ALMAK iÇİN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUNUZ

[contact-form-7 id=”11347″ title=”Almanca Talep Formu”]

Filiz Erdal
Filiz Erdal
2024-02-05
İtalyanca eğitimim için tanıştığım dil kursunu kesinlikle tavsiye ederim. Öğretmenim Barış Bey, İtalyanca alanındaki uzmanlığı, bilgi ve deneyimi ile bu süreci başarıyla tamamlamamı sağladı. Kendisiyle geçirdiğim süre boyunca konusundaki uzmanlığından büyük fayda sağladım. Değerli sabrı ve emeği için çok teşekkür ederim.
Mud Crab
Mud Crab
2024-01-16
Geçen sene Ekim ayında kursa kayıt olurken Almanca A1-A2-B1 beraber kayıt oldum. Fiyat olarak daha önce gezdiğim kurslardan daha avantajlı olmuştu. Şu anda A1 seviyesini bitirmiş durumdayım. Kurstan aldığım verimden memnunum. Hocamız derslerinde gidişata ve seviyemize göre anlatım yapmaya özen gösterdi. Menschen kitabı üzerinden öğretim yapıldı. Sınıflar 8 kişilik ve gayet temiz. Kurs sırasında bize ilgi ve emeğini esirgemeyen Öğretmenim Pınar Hanım ve de Esra Hanıma çok teşekkür ediyorum.
Cemil Özer
Cemil Özer
2023-07-31
Diplomat Akademi'den beklediğimden fazlasını alma imkanını buldum. Hocalarımıza ve güler yüzü ve her işi kolaylaştırmayı bilen tutumu için Hüseyin Bey'e teşekkür ediyorum.
Selen Özçep
Selen Özçep
2023-07-30
Dil egitimlerinde gayet iyi bir kurum.
Gonca Tuncer
Gonca Tuncer
2023-07-28
Ankara’da Almanca kursu arayanlar için, kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yer. Son derece ilgili bir kurum.
OnlIne Randevu İle %5 İndirim Kazan

En Uygun Başlangıç Fiyatlarıyla

Yabancı Dil Kursu ve Kariyer Planlama için Harika Bir Fırsat

İletişim

İndirim Fırsatı

erken kayıt

Tam Zamanı

1 Kur-A1 2 Kur-A2 3 Kur-B1
24 Haziran 22 Temmuz 19 Ağustos
19 Temmuz 16 Ağustos 19 Eylül