Etkili CV Nasıl Hazırlanır ? Etkili Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır ? Detaylı Özgeçmiş ve CV Hazırlama Rehberi 2019 Diplomat Akademi Ankara

Etkili CV ( Özgeçmiş ) Nasıl Hazırlanır ?

Etkili CV ( Özgeçmiş ) Nasıl Hazırlanır ? İş arama sürecinde kendimizi işverene en güzel bir şekilde tanıtmak ve işe alınması gereken eleman pozisyonunda olmak için okunmaya ve incelemeye değer bir özgeçmiş gerekir. Yeni mezun öğrenciler ve iş başvurusu yapan kişiler için yazımızda etkili cv hazırlamanın püf noktaları ve bunun detaylarını hep birlikte göstereceğiz.

Değişen ve gelişen dijital çağda yeni istihdam alanları çoğalmaktadır. Çeşitli iş alanlarında her yıl milyonlarca işçi istihdam edilmektedir. Fakat işe başvuru yaparken şirketler sizi özgeçmişinize bakarak işe alırlar. Bu yüzden sahip olduğunuz becerilerinizi göstermek ve başvurduğunuz pozisyonun niteliklerini tam olarak taşıdığınızı anlatmak için size özgeçmiş nasıl hazırlanır gösterelim.

Etkili CV (Özgeçmiş) Nasıl Hazırlanır CV Nedir?

Özgeçmiş sahip olduğunuz yetenekleri, becerileri, eğitiminizi, uzmanlık alanlarınızı ve referanslarınızı gösteren bir çeşit sunum belgesidir. Özgeçmiş işe girmek ve başvurmak için hazırlanır. Genel olarak iş başvurularında kullanılmasına rağmen özgeçmiş staj, kurs, başvuru, eğitim gibi konular da kullanılabilen bir belgedir.

Özgeçmiş kendi dilinizde olabileceği gibi uluslararası dil olan İngilizce de olabilir. Şayet yabancı kaynaklı bir şirkete başvuruyorsunuz veya pozisyonununuz bunu gerektiriyorsa özgeçmişinizin İngilizce olarak da hazırlanması istenebilir. İdeal bir özgeçmiş en fazla 2 sayfa olmalı A4 boyutunda hazırlanmış olması gerekmektedir.

Etkili CV (Özgeçmiş) Nasıl Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Özgeçmişler iki bölümden oluşur. İlk bölümde sizi kişisel bilgilerinizin, eğitim ve iş bilgilerinizin yazılı olduğu bölüm; ikinci bölüm ise beceri alanlarınızı ve referanslarınızı anlatan bölümden oluşur. Özgeçmiş hazırlarken kronolojik olarak bu alanları göz önünde bulundurmanız gerekir.
 2. Özgeçmiş doğru, yalın ve okunabilir olmalıdır. Doğru bilgi vermek işveren açısından güven yaratır. Örneğin, İngilizce seviyeniz A1 seviyesinde ise daha yükseğini yazmayın. İnsan kaynakları bölümü görevlisi tarafından mülakata tabi tutulacağınızı unutmayın.
 3. Dikkat çeken bir özgeçmiş için harf karakteri 12 punto ile yazılmış Times New Roman, Arial ya da Calibri gibi yazı tiplerinden biri olması gerekir. Satır aralıkları da aynı ölçüde olmalıdır.
 4. Özgeçmiş yazarken hazır özgeçmiş yazılarından ilham alabilirsiniz. Özellikle kariyerinde başarılı olan ve hemen işe alınan kişilerin özgeçmişlerini referans olarak alıp o tarz bir cv hazırlayabilirsiniz.
 5. Özgeçmişinizde mutlaka sizi en iyi tanıtan renkli bir fotoğrafınızın olması şarttır. Zaten şirketler genelde fotoğraflı cv göndermeyenleri pek dikkate almazlar.
 6. Özgeçmişinizi sürekli güncel tutmak işe alım süreci için etkilidir. Değişen teknolojiler ve gelişen iş koşullarına ayak uydurmak için yenilikleri takip etmek iş dünyası için önem arz eder.

Cv Kapak Yazısı Nedir ve Nasıl Olmalıdır ?

Kapak yazısı sizi diğer adaylardan ayıran ve kısa özgeçmişinizin yer aldığı ön izlenim yazılarıdır. Kapak yazıları giriş, gelişme ve sonuç olarak üç bölümden oluşur. Beklentilerinizi ve amaçlarınızı kısa ve öz bir şekilde kapak yazısında belirtmeniz gerekir. Kapak yazısı hazırlarken;

 • Kısa ve net ifadeler kullanın.
 • Beklentilerinizi ve neyi amaçladığınızı yazın.
 • Kısa ve etkili bir biçimde kendinizi tanıtın.
 • Her başvuracağınız iş için ayrı bir kapak yazısı hazırlayın.
 • Görüşme talep ettiğinizi nazik ve resmi bir dille belirtip kapak yazısını tamamlayın.

Etkili CV (Özgeçmiş) Nasıl Hazırlanır yazımızın sonuna geldik. Verimli Ders Çalışma Yöntemleri ve  Toefl Nedir Ne İşe Yarar yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir