Etkili CV ( Özgeçmiş ) Nasıl Hazırlanır ?

Etkili CV ( Özgeçmiş ) Nasıl Hazırlanır ? İş arama sürecinde kendimizi işverene en güzel bir şekilde tanıtmak ve işe alınması gereken eleman pozisyonunda olmak için okunmaya ve incelemeye değer bir özgeçmiş gerekir. Yeni mezun öğrenciler ve iş başvurusu yapan kişiler için yazımızda etkili cv hazırlamanın püf noktaları ve bunun detaylarını hep birlikte göstereceğiz.

Değişen ve gelişen dijital çağda yeni istihdam alanları çoğalmaktadır. Çeşitli iş alanlarında her yıl milyonlarca işçi istihdam edilmektedir. Fakat işe başvuru yaparken şirketler sizi özgeçmişinize bakarak işe alırlar. Bu yüzden sahip olduğunuz becerilerinizi göstermek ve başvurduğunuz pozisyonun niteliklerini tam olarak taşıdığınızı anlatmak için size özgeçmiş nasıl hazırlanır gösterelim.

Etkili CV (Özgeçmiş) Nasıl Hazırlanır CV Nedir?

Özgeçmiş sahip olduğunuz yetenekleri, becerileri, eğitiminizi, uzmanlık alanlarınızı ve referanslarınızı gösteren bir çeşit sunum belgesidir. Özgeçmiş işe girmek ve başvurmak için hazırlanır. Genel olarak iş başvurularında kullanılmasına rağmen özgeçmiş staj, kurs, başvuru, eğitim gibi konular da kullanılabilen bir belgedir.

Özgeçmiş kendi dilinizde olabileceği gibi uluslararası dil olan İngilizce de olabilir. Şayet yabancı kaynaklı bir şirkete başvuruyorsunuz veya pozisyonununuz bunu gerektiriyorsa özgeçmişinizin İngilizce olarak da hazırlanması istenebilir. İdeal bir özgeçmiş en fazla 2 sayfa olmalı A4 boyutunda hazırlanmış olması gerekmektedir.

Etkili CV (Özgeçmiş) Nasıl Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Özgeçmişler iki bölümden oluşur. İlk bölümde sizi kişisel bilgilerinizin, eğitim ve iş bilgilerinizin yazılı olduğu bölüm; ikinci bölüm ise beceri alanlarınızı ve referanslarınızı anlatan bölümden oluşur. Özgeçmiş hazırlarken kronolojik olarak bu alanları göz önünde bulundurmanız gerekir.
 2. Özgeçmiş doğru, yalın ve okunabilir olmalıdır. Doğru bilgi vermek işveren açısından güven yaratır. Örneğin, İngilizce seviyeniz A1 seviyesinde ise daha yükseğini yazmayın. İnsan kaynakları bölümü görevlisi tarafından mülakata tabi tutulacağınızı unutmayın.
 3. Dikkat çeken bir özgeçmiş için harf karakteri 12 punto ile yazılmış Times New Roman, Arial ya da Calibri gibi yazı tiplerinden biri olması gerekir. Satır aralıkları da aynı ölçüde olmalıdır.
 4. Özgeçmiş yazarken hazır özgeçmiş yazılarından ilham alabilirsiniz. Özellikle kariyerinde başarılı olan ve hemen işe alınan kişilerin özgeçmişlerini referans olarak alıp o tarz bir cv hazırlayabilirsiniz.
 5. Özgeçmişinizde mutlaka sizi en iyi tanıtan renkli bir fotoğrafınızın olması şarttır. Zaten şirketler genelde fotoğraflı cv göndermeyenleri pek dikkate almazlar.
 6. Özgeçmişinizi sürekli güncel tutmak işe alım süreci için etkilidir. Değişen teknolojiler ve gelişen iş koşullarına ayak uydurmak için yenilikleri takip etmek iş dünyası için önem arz eder.

Cv Kapak Yazısı Nedir ve Nasıl Olmalıdır ?

Kapak yazısı sizi diğer adaylardan ayıran ve kısa özgeçmişinizin yer aldığı ön izlenim yazılarıdır. Kapak yazıları giriş, gelişme ve sonuç olarak üç bölümden oluşur. Beklentilerinizi ve amaçlarınızı kısa ve öz bir şekilde kapak yazısında belirtmeniz gerekir. Kapak yazısı hazırlarken;

 • Kısa ve net ifadeler kullanın.
 • Beklentilerinizi ve neyi amaçladığınızı yazın.
 • Kısa ve etkili bir biçimde kendinizi tanıtın.
 • Her başvuracağınız iş için ayrı bir kapak yazısı hazırlayın.
 • Görüşme talep ettiğinizi nazik ve resmi bir dille belirtip kapak yazısını tamamlayın.

Etkili CV (Özgeçmiş) Nasıl Hazırlanır yazımızın sonuna geldik. Verimli Ders Çalışma Yöntemleri ve  Toefl Nedir Ne İşe Yarar yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Hemen Başla

Dil Öğrenmek Çok Kolay

Hemen Bizimle İletişime Geçerek Dil Öğrenebilirsiniz. Kariyerinizi Birlikte Planlayalım.

Filiz Erdal
Filiz Erdal
2024-02-05
İtalyanca eğitimim için tanıştığım dil kursunu kesinlikle tavsiye ederim. Öğretmenim Barış Bey, İtalyanca alanındaki uzmanlığı, bilgi ve deneyimi ile bu süreci başarıyla tamamlamamı sağladı. Kendisiyle geçirdiğim süre boyunca konusundaki uzmanlığından büyük fayda sağladım. Değerli sabrı ve emeği için çok teşekkür ederim.
Mud Crab
Mud Crab
2024-01-16
Geçen sene Ekim ayında kursa kayıt olurken Almanca A1-A2-B1 beraber kayıt oldum. Fiyat olarak daha önce gezdiğim kurslardan daha avantajlı olmuştu. Şu anda A1 seviyesini bitirmiş durumdayım. Kurstan aldığım verimden memnunum. Hocamız derslerinde gidişata ve seviyemize göre anlatım yapmaya özen gösterdi. Menschen kitabı üzerinden öğretim yapıldı. Sınıflar 8 kişilik ve gayet temiz. Kurs sırasında bize ilgi ve emeğini esirgemeyen Öğretmenim Pınar Hanım ve de Esra Hanıma çok teşekkür ediyorum.
Cemil Özer
Cemil Özer
2023-07-31
Diplomat Akademi'den beklediğimden fazlasını alma imkanını buldum. Hocalarımıza ve güler yüzü ve her işi kolaylaştırmayı bilen tutumu için Hüseyin Bey'e teşekkür ediyorum.
Selen Özçep
Selen Özçep
2023-07-30
Dil egitimlerinde gayet iyi bir kurum.
Gonca Tuncer
Gonca Tuncer
2023-07-28
Ankara’da Almanca kursu arayanlar için, kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yer. Son derece ilgili bir kurum.
ONLINE Randevu İle %5 İndirim Kazan

4.990₺'den Başlayan Fiyatlarla

Yabancı Dil Kursu ve Kariyer Planlama için Harika Bir Fırsat

İletişim

İndirim Fırsatı

erken kayıt

Tam Zamanı

1 Kur-A1 2 Kur-A2 3 Kur-B1
24 Haziran 22 Temmuz 19 Ağustos
19 Temmuz 16 Ağustos 19 Eylül