Film İzleyerek İngilizce Öğrenebilir miyim ?

Film veya dizi izleyerek İngilizce öğrenilir mi ? Eğer mümkünse, bunun en etkili yolu nedir ?

Pek çok kişi özellikle son dönemde film izleme yoluyla İngilizce öğrenmeye çalışıyor. Peki acaba doğru mu yapıyorlar ?

Kesinlikle !

Öncelikle görsel veya sesli içerikleri takip etmenin dil öğreniminde anlama ve konuşma süreçlerini hızlandırmada oldukça önemli bir yeri olduğunu söyleyelim. Fakat, doğrudan bir filmi veya dizinin bir bölümünü açıp baştan sonra izleyerek yapıyorsanız,  hata yapıyor olabilirsiniz. Bu konuda en çok sorulan soruyu az çok tahmin edebiliyorsunuz sanırım :

  • Alt yazılı mı alt yazısız mı izleyelim ?

Doğru cevap aslında seviyenize göre değişmekle beraber, bu yolda sağlam dil temellerine sahip kişiler için alt yazısız izlemeyi öneriyoruz. Peki neden ?

Gerçek hayatta karşılıklı konuşurken alt yazı bulamayabilirsiniz 🙂 Genellikle alt yazı ile dizi ve filmleri takip eden kişilerde bir şeyler yanlış gidiyormuş hissi oluşabiliyor, bu nedenle de konuşma pratiği olumsuz etkileniyor. Bunun yanı sıra özellikle alt yazıya odaklanmak, dizi ve filmlerin konusundan sizi koparabilir, tamamen izlediğiniz içeriğe değil de tercüme yapmaya odaklanabilirsiniz. Tabi ki bu da dil öğreniminde tercih edilen bir nokta değil. Filme odaklanmak ve olay örgüsüne dahil olmak daha önemli. Bu yüzden bazı kişilerde çok fazla dizi ve film izlemeye rağmen seviye olarak ilerleme kaydedilmediği görmekteyiz.

Peki nasıl yapacağız ?

Genellikle filmi veya diziyi sahnelere bölme tekniğini kullanmayı öneriyoruz. 4-5 dakikalık parçalara ayırdığınız içerikler ile bölümleri takip edebilirsiniz. Bunu yapmak için belirlediğiniz sahneyi alt yazısız olarak izleyin ve tamamen olaya odaklanmaya çalışın. Böylece olaylar arasındaki ilişkiye ve filmin bütünsel akışına daha iyi konsantre olacağınızı fark edeceksiniz !

Unutmayın : Dil öğrenmenin gerçek hayatı öğrenmekten farkı yoktur, her zaman alt yazılar size rehberlik etmeyecek !

Özellikle anlama yönünüzü ve kelime haznenizi geliştirmek için alt yazılı halini tekrar izleyerek sahneleri anlamaya çalışın, bilmediğiniz kelimelerin anlamlarına sözlükten bakın. Eğer sahne içinde bütünlüğü sağlayabilirseniz, film genelinde bütünlüğü sağlayabilirsiniz. Bu işlemi bir kaç kez farklı film sahnelerinde tekrarlayın, yakaladığınız gelişimi siz de fark edeceksiniz !

Unutmayın, parçaları birleştirmeden bütünü göremezsiniz !

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Hemen Başla

Dil Öğrenmek Çok Kolay

Hemen Bizimle İletişime Geçerek Dil Öğrenebilirsiniz. Kariyerinizi Birlikte Planlayalım.

Filiz Erdal
Filiz Erdal
2024-02-05
İtalyanca eğitimim için tanıştığım dil kursunu kesinlikle tavsiye ederim. Öğretmenim Barış Bey, İtalyanca alanındaki uzmanlığı, bilgi ve deneyimi ile bu süreci başarıyla tamamlamamı sağladı. Kendisiyle geçirdiğim süre boyunca konusundaki uzmanlığından büyük fayda sağladım. Değerli sabrı ve emeği için çok teşekkür ederim.
Mud Crab
Mud Crab
2024-01-16
Geçen sene Ekim ayında kursa kayıt olurken Almanca A1-A2-B1 beraber kayıt oldum. Fiyat olarak daha önce gezdiğim kurslardan daha avantajlı olmuştu. Şu anda A1 seviyesini bitirmiş durumdayım. Kurstan aldığım verimden memnunum. Hocamız derslerinde gidişata ve seviyemize göre anlatım yapmaya özen gösterdi. Menschen kitabı üzerinden öğretim yapıldı. Sınıflar 8 kişilik ve gayet temiz. Kurs sırasında bize ilgi ve emeğini esirgemeyen Öğretmenim Pınar Hanım ve de Esra Hanıma çok teşekkür ediyorum.
Cemil Özer
Cemil Özer
2023-07-31
Diplomat Akademi'den beklediğimden fazlasını alma imkanını buldum. Hocalarımıza ve güler yüzü ve her işi kolaylaştırmayı bilen tutumu için Hüseyin Bey'e teşekkür ediyorum.
Selen Özçep
Selen Özçep
2023-07-30
Dil egitimlerinde gayet iyi bir kurum.
Gonca Tuncer
Gonca Tuncer
2023-07-28
Ankara’da Almanca kursu arayanlar için, kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yer. Son derece ilgili bir kurum.
ONLINE Randevu İle %5 İndirim Kazan

4.990₺'den Başlayan Fiyatlarla

Yabancı Dil Kursu ve Kariyer Planlama için Harika Bir Fırsat

İletişim

İndirim Fırsatı

erken kayıt

Tam Zamanı

1 Kur-A1 2 Kur-A2 3 Kur-B1
24 Haziran 22 Temmuz 19 Ağustos
19 Temmuz 16 Ağustos 19 Eylül