IELTS de Nasıl Başarılı Olunur ?

IELTS’de başarılı olmak mı istiyorsun ? IELTS de nasıl başarılı olunur merak mı ediyorsun ? İşte ielts sınavında başarılı olmak için yapman gerekenler :

1 ) Isınma hareketlerini yap.

Nasıl maçlara hazırlanmadan önce kasları germek ve ısındırmak gerekiyorsa, sınavdan 24 saat önce aynısını yapmalısın. Arkadaşlarınla, evdekilerle yalnızca İngilizce konuşmaya çalış, İngilizce kanallar izle, diziler seyret, kitaplar oku. Sınav yerine erken git ve sınavda gireceğin yeri öğren. Kendini sınava hazırla.

2 ) Evde pratik yap.

Öğrencilerin çoğu pratik yaparak partner bulamamaktan şikayetçi ancak sizin gibi yüzlerce kişi pratik yapacak arkadaş arıyor. Günümüzde Google hangouts, italki , verbling, bussuu gibi yerleri araştırırsan kendine onlarca online konuşma arkadaşı bulabilirsin.

3 ) Anlamadıysan sor.

Sınava girenlerin çoğu sınav sorumlusuna soru sormaktan çekinirler. Unutma bu sınav dinleme testi değil. Soruyu anlamadıysan tekrar etmesini ya da soru içinde geçen bir kelimeyi açıklanmasını istemeyebilirsin. Ancak her soruyu da tekrarlatma tabii ki.

4 ) Cevaplarını mümkün olduğunca uzat.

Kısa cevaplar vermek iyi fikir değil. Mümkün olduğunca düzgün uzun cevaplar vermelisin.

Cevapları 3 şekilde uzatabilirsin.

1)Niçin böyle düşündüğünü açıkla

2)Uygun örnekler ver

3)Farklı düşünenlerin olduğunu belirt

5) Ezbere konuşma

Her soru tipi için cevapları ezberleyip orada ezbere konuşursun, yüksek puan almayı bekleme.

Konuşurken;

a)fikirlerini beyan etmeyi

b)fikrini (düşünceni) destekleyen örnekler vermeyi

c)farklı görüşleri belirtmeyi

d)bir başkasının fikirlerini değerlendirebilmeyi,

e)sebep-sonuç ilişkileri hakkında konuşabilmeyi

f)kurumsal durumlar hakkında fikir belirtmeyi bilmesin.

Sizden; geçmişten, şu andan ve gelecek hakkında konuşmanı bekleyeceklerdir. Onun için konuşurken uygun gramer kurallarını kullanabileceğinden emin ol.

5) Doğal bir İngilizce konuş

Burada İngilizce aksanı ile konuşmanı kastetmiyoruz ancak native İngilizce konuşulurken cümlede nerelere vurgu yapılıyor, sesinin tonunu nasıl kullanılıyor, hangi kelimeler yutuluyor, dikkat etmelisin. Youtube filmlerde yapılan konuşmaları dikkatle dinle, taklit et.

Konuşmalarını kaydet ve native konuşmaya benzedi mi karşılaştır eğer yeteri kadar alıştırma yaparsan bir süre sonra native gibi konuşmaya başlayacaksın.

6) Konuşurken akıcılık mı yoksa dil bilgisi mi?

Konuşma testinde hem dil bilgisini düzgün kullanman hem de akıcı konuşman beklenir.

Ancak; öğrenciler sınavda sadece dil bilgisine (gramere) odaklanınca konuşma akıcılığı ve doğallığı azalır ve dolayısı ile akıcılık değerlendirmesinden düşük puan alırlar.

Sadece gramere fokuslanırsak yapacağın konuşmayı kaydet ve sonra dinle. Konuşmadaki doğallığın, akıcılığın nasıl azaldığını göreceksin ve konuşmanın nasıl düştüğünü göreceksin. Bir de, gramere fazla dikkat etmeden sadece Türkçe konuşur gibi hızlı konuşmaya odaklan. Bu alıştırmalar konuşma becerilerinin her iki yönünü de geliştirecektir. Unutma native konuşmacılarda hızlı konuşurken gramer hataları yapılabiliyor.

8) Heyecanını kaybetme

Öğrenciler çoğu zaman geçmiş sınavlardaki konular üzerinden konuşma pratiği yaptıkları için bir süre sonra sıkılıp ipin ucunu bırakıyorlar. Onun yerine sevdiğin konularla ilgili örnekler bul, onları dinle ve onlar gibi konuşmayı dene, seninle aynı ilgi alanları olan arkadaşlarınla paylaş ve konuş. Konuştuklarını kaydet hatta. Hatalarını analiz et. Kendine online chat arkadaşları bul.

9) Düşünmeye zaman ayır.

Emin olmadığın bir konu ile ilgili bir soru sorulduğunda düşünmek için zaman ayırmaktan çekinme. Bu çok doğal bir şey. Düşünme süresinden önce şunları söylemen çok önemli

-Zor bir soru sordunuz, durun bir düşüneyim.

-Çok ilginç bir soru, biraz düşünmeme izin verin.

-Nasıl cevaplayacağımı bilemedim ama….

-Zannederim şöyle başlayabilirim…

Doğaldır ki her soruya bu şekilde başlamamalısın. Yukarıdaki konuşma başlangıçlarını ancak zor ve cevabını tam olarak bilmediğinde kullan.

Yanlışlarını fark ettiysen düzelt.

Sınav sırasında yanlış yaptığının farkına vardıysan düzeltmekten korkma. Bazı öğrenciler, sınav yapanın dikkatini yönelteceği ve düşük puan alacaklarını düşündükleri için düzeltme yapmaktan çekinirler ama tersi her zaman doğrudur.

Hemen Başla

Dil Öğrenmek Çok Kolay

Hemen Bizimle İletişime Geçerek Dil Öğrenebilirsiniz. Kariyerinizi Birlikte Planlayalım.

Filiz Erdal
Filiz Erdal
2024-02-05
İtalyanca eğitimim için tanıştığım dil kursunu kesinlikle tavsiye ederim. Öğretmenim Barış Bey, İtalyanca alanındaki uzmanlığı, bilgi ve deneyimi ile bu süreci başarıyla tamamlamamı sağladı. Kendisiyle geçirdiğim süre boyunca konusundaki uzmanlığından büyük fayda sağladım. Değerli sabrı ve emeği için çok teşekkür ederim.
Mud Crab
Mud Crab
2024-01-16
Geçen sene Ekim ayında kursa kayıt olurken Almanca A1-A2-B1 beraber kayıt oldum. Fiyat olarak daha önce gezdiğim kurslardan daha avantajlı olmuştu. Şu anda A1 seviyesini bitirmiş durumdayım. Kurstan aldığım verimden memnunum. Hocamız derslerinde gidişata ve seviyemize göre anlatım yapmaya özen gösterdi. Menschen kitabı üzerinden öğretim yapıldı. Sınıflar 8 kişilik ve gayet temiz. Kurs sırasında bize ilgi ve emeğini esirgemeyen Öğretmenim Pınar Hanım ve de Esra Hanıma çok teşekkür ediyorum.
Cemil Özer
Cemil Özer
2023-07-31
Diplomat Akademi'den beklediğimden fazlasını alma imkanını buldum. Hocalarımıza ve güler yüzü ve her işi kolaylaştırmayı bilen tutumu için Hüseyin Bey'e teşekkür ediyorum.
Selen Özçep
Selen Özçep
2023-07-30
Dil egitimlerinde gayet iyi bir kurum.
Gonca Tuncer
Gonca Tuncer
2023-07-28
Ankara’da Almanca kursu arayanlar için, kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yer. Son derece ilgili bir kurum.
ONLINE Randevu İle %5 İndirim Kazan

4.990₺'den Başlayan Fiyatlarla

Yabancı Dil Kursu ve Kariyer Planlama için Harika Bir Fırsat

İletişim

İndirim Fırsatı

erken kayıt

Tam Zamanı

1 Kur-A1 2 Kur-A2 3 Kur-B1
24 Haziran 22 Temmuz 19 Ağustos
19 Temmuz 16 Ağustos 19 Eylül