İngilizce Kelime Ezberleme Nasıl Yapılır ?

Grup İngilizce
Kursu

Birebir Özel
İngilizce Kursu

Birebir Özel Online İngilizce Kursu

Bu yazımızda yine daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi işin özünü anlamak ve yeni bir dili öğrenmek için yapılması gerekenlerin dışına çıkmayacağız. İngilizce kelime ezberlemek için çok farklı teknikler ve stratejiler olsa da şunu asla unutmayın : “Kullanmadığınız kelimeyi öğrenemezsiniz!”. Bu nedenle yeni öğrendiğiniz ve gelecekte öğreneceğiniz kelimeleri cümle içinde kullanmaya özen gösterin. Genellikle bir kelimeyi öğrendikten ilk 10 gün içinde herhangi bir yerde kullanmazsanız, unutabilirsiniz. Dil öğreniminde en önemli noktalardan biri öğrenilen bilgiyi mutlaka kullanmak ve tekrarlamaktır.

Öğrenme sürecinize pozitif etkisi olan her türlü materyali değerlendirin. Örneğin kelime ezberlemek için kullanılan mobil uygulamalar mevcut, bunları hiç denediniz mi ? Bir otobüs yolculuğunda, telefonunuzdan hızlı bir şekilde yeni kelimeler ezberleme şansınız var. Günümüz teknolojisinde öğrenmenin herhangi bir sınırı bulunmuyor. Pek çok farklı öğrenme kaynağınız var, bazen hiç farkında olmadan bir bilgisayar oyununun size onlarca yeni kelime öğrettiğini fark edeceksiniz. Yine yabancı dilde izlediğiniz dizi veya filmler, sokakta göreceğiniz İngilizce bir reklam afişi, izlediğiniz bir futbol maçı vb. size farkında olmadan yeni kelimeler kazandıracaktır.

Pek tabi, yabancı bir dili öğrenirken duygusal bağ kurmalısınız. Parçadan bütüne gitmek her zaman doğru bir stratejidir. Örnek verirsek, mesela “fast” kelimesini öğrendiniz, sadece bu kelimenin isim halini öğrenmediğiniz aslında. Örneğin “fastly,faster, the fastest” gibi zarf, comperative, superlative hallerinin yanı sıra fasten (bağlamak) kelimesini de hafızanıza kazımış oldunuz. Aslında bir taşla beş kuş vurmak gibi birşey. İngilizce öğrenme serüveninizde şüphesiz ki kelime ezberlemek kadar onu kullanmak da bu süreçte kilit rol oynayacaktır.

Mutlaka yeni öğrendiğiniz kelimeleri konuşarak veya yazarak hiç fark etmez, bir yerlerde kullanmaya özen gösterin. Hem öğrendiğiniz kelimeyi hem de diğer hallerini ve benzer kelimeleri de bir yandan öğrendiğinizi fark edeceksiniz. Bu durum sizi daha fazla motive edecektir. Unutmayın; motivasyon öğrenmenin temelidir, motivasyon olmadan yeni bir şey öğrenmeniz zor, yeni bir dil öğrenmeniz imkansızdır.

Hemen Başla

Dil Öğrenmek Çok Kolay

Hemen Bizimle İletişime Geçerek Dil Öğrenebilirsiniz. Kariyerinizi Birlikte Planlayalım.

Filiz Erdal
Filiz Erdal
2024-02-05
İtalyanca eğitimim için tanıştığım dil kursunu kesinlikle tavsiye ederim. Öğretmenim Barış Bey, İtalyanca alanındaki uzmanlığı, bilgi ve deneyimi ile bu süreci başarıyla tamamlamamı sağladı. Kendisiyle geçirdiğim süre boyunca konusundaki uzmanlığından büyük fayda sağladım. Değerli sabrı ve emeği için çok teşekkür ederim.
Mud Crab
Mud Crab
2024-01-16
Geçen sene Ekim ayında kursa kayıt olurken Almanca A1-A2-B1 beraber kayıt oldum. Fiyat olarak daha önce gezdiğim kurslardan daha avantajlı olmuştu. Şu anda A1 seviyesini bitirmiş durumdayım. Kurstan aldığım verimden memnunum. Hocamız derslerinde gidişata ve seviyemize göre anlatım yapmaya özen gösterdi. Menschen kitabı üzerinden öğretim yapıldı. Sınıflar 8 kişilik ve gayet temiz. Kurs sırasında bize ilgi ve emeğini esirgemeyen Öğretmenim Pınar Hanım ve de Esra Hanıma çok teşekkür ediyorum.
Cemil Özer
Cemil Özer
2023-07-31
Diplomat Akademi'den beklediğimden fazlasını alma imkanını buldum. Hocalarımıza ve güler yüzü ve her işi kolaylaştırmayı bilen tutumu için Hüseyin Bey'e teşekkür ediyorum.
Selen Özçep
Selen Özçep
2023-07-30
Dil egitimlerinde gayet iyi bir kurum.
Gonca Tuncer
Gonca Tuncer
2023-07-28
Ankara’da Almanca kursu arayanlar için, kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yer. Son derece ilgili bir kurum.
ONLINE Randevu İle %5 İndirim Kazan

4.990₺'den Başlayan Fiyatlarla

Yabancı Dil Kursu ve Kariyer Planlama için Harika Bir Fırsat

İletişim

İndirim Fırsatı

erken kayıt

Tam Zamanı

1 Kur-A1 2 Kur-A2 3 Kur-B1
24 Haziran 22 Temmuz 19 Ağustos
19 Temmuz 16 Ağustos 19 Eylül