İngilizce Konuşma Pratiği İçin Neler Yapabilirim ?

İngilizce konuşma pratiği için neler yapılacağı son dönemde en çok üzerine kafa yorulan konulardan biri. Pek çok öğrenci de bu alanda kendilerini geliştirmek için farklı yollar deniyor. Peki ya siz ? Hangi teknikleri denediniz ?

  • Kelime ezberleme mi ?
  • Alt yazılı yabancı filmleri izlemek mi ?

Aslında farklı kişilerin ortak teknikleri kullanarak farklı sonuçlar elde ettiklerini pek çok eğitimci gözlemlemiştir. Aşağıda sizler için belki daha önce hiç kullanmadığınız bazı İngilizce konuşma pratiğinizi geliştirecek teknikler paylaşacağız :

Dinlemeyi Öğrenin

Neden mi ? Çünkü anlamak dinlemekle, konuşmak da anlamak ile başlar. Bunu aklınızdan çıkarmayın !

Çoğu öğrenci ana dili İngilizce olan birini dinlediğinde, tüm kelimelerin ne anlama geldiğini anlamaya odaklanırlar. Bu kesinlikle önemlidir, ancak dinlemeden öğrenebileceğiniz çok daha fazla şey bulunur. Sadece kelimelerin ne anlama geldiğini değil, kişinin farklı kelimeleri nasıl telaffuz ettiğini de dinlemeye çalışın. Kişinin bir cümlede hangi kelimeleri birbirine bağladığını ya da “yes” yerine “ya” dediğinde dikkat edin. Bir sonraki konuşmanızda bu ayrıntıları hatırlamaya çalışın ve İngilizceniz daha doğal ve akıcı hale geldiğini fark edeceksiniz. İyi bir konuşmacının iyi bir dinleme sayesinde olacağını asla unutmayın.

Doğru Materyalleri Kullanın

Yanlış olan yaygın bir ifade, “Pratik mükemmelleştirir” dir. Bunun kesinlikle yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Pratik yapmak, sadece pratik yaptığınız şeyi kalıcı hale getirir. Yanlış cümleye uygularsanız, cümleyi yanlış söylemeyi mükemmelleştirmiş olursunuz. Bu nedenle, çoğu insan tarafından yaygın olarak kullanılan materyalleri incelemeniz önemlidir. Bazen bu materyal ana dili İngilizce olan bir arkadaşınız, bazen bir haber spikeri, bazen de izlediğiniz bir film olacak. Kendinize en uygun materyali belirlemeyi asla unutmayın.

Sorunun Cevap Olacağını Unutmayın

Örneğin bir karşılıklı konuşma sırasında size “Do you ….. ?” kalıbıyla bir soru yönetildi. Bu tip kalıp soruların cevapları da genellikle “Yes, no” gibi kalıplarla başlar. İyi bir konuşmacı mutlaka soruya uygun gramer yapısı ve kalıplarla cevap verir. Birisi size bir soru sorarsa ve nasıl cevap vereceğinizden emin değilseniz, soruda kullanılan kelimeleri düşünerek başlayın. Kişi cevabını vermeniz gereken kelimelerin çoğunu zaten söylemiştir. Sadece İngilizce dil bilgisini ezberlemek yerine, bunun gibi kalıplar aramaya başlayın. Akıcı konuşmanın en önemli noktalarından biri de sorunun cevap olduğunu unutmamak !

Öğrenmeyi İçselleştirin ve Zaman Ayırın

Çoğu kişi belli sınavlardan belli puan alacak kadar çalışmanın veya konuşmanın yeterli olduğunu düşünür fakat İngilizce çalışmak geometri sınavına hazırlanmaya kesinlikle benzemez. Burada öğrendiğiniz yeni bir dil ve aslında sonsuz bir kuyuya inmek gibi. Örneğin; haftada bir saat İngilizce öğrenmek genellikle gerçek bir ilerleme sağlamak için yeterli değildir. İngilizcenizi hızlı bir şekilde geliştirmenin en iyi yolu, her gün pratik yapmak için en az birkaç dakika harcamaktır. Her çalıştığınızda kendinizi olabildiğince düşünün ve sizin için çok zor olabileceğini düşündüğünüz İngilizce şeyleri dinleyin, okuyun ve hatta akıcı konuşmak için kendinize meydan okuyun. Eğer akıcı bir şekilde İngilizce konuşmak istiyorsanız, onu günlük yaşamınızın önemli bir parçası haline getirmeniz gerekir.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Hemen Başla

Dil Öğrenmek Çok Kolay

Hemen Bizimle İletişime Geçerek Dil Öğrenebilirsiniz. Kariyerinizi Birlikte Planlayalım.

Filiz Erdal
Filiz Erdal
2024-02-05
İtalyanca eğitimim için tanıştığım dil kursunu kesinlikle tavsiye ederim. Öğretmenim Barış Bey, İtalyanca alanındaki uzmanlığı, bilgi ve deneyimi ile bu süreci başarıyla tamamlamamı sağladı. Kendisiyle geçirdiğim süre boyunca konusundaki uzmanlığından büyük fayda sağladım. Değerli sabrı ve emeği için çok teşekkür ederim.
Mud Crab
Mud Crab
2024-01-16
Geçen sene Ekim ayında kursa kayıt olurken Almanca A1-A2-B1 beraber kayıt oldum. Fiyat olarak daha önce gezdiğim kurslardan daha avantajlı olmuştu. Şu anda A1 seviyesini bitirmiş durumdayım. Kurstan aldığım verimden memnunum. Hocamız derslerinde gidişata ve seviyemize göre anlatım yapmaya özen gösterdi. Menschen kitabı üzerinden öğretim yapıldı. Sınıflar 8 kişilik ve gayet temiz. Kurs sırasında bize ilgi ve emeğini esirgemeyen Öğretmenim Pınar Hanım ve de Esra Hanıma çok teşekkür ediyorum.
Cemil Özer
Cemil Özer
2023-07-31
Diplomat Akademi'den beklediğimden fazlasını alma imkanını buldum. Hocalarımıza ve güler yüzü ve her işi kolaylaştırmayı bilen tutumu için Hüseyin Bey'e teşekkür ediyorum.
Selen Özçep
Selen Özçep
2023-07-30
Dil egitimlerinde gayet iyi bir kurum.
Gonca Tuncer
Gonca Tuncer
2023-07-28
Ankara’da Almanca kursu arayanlar için, kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yer. Son derece ilgili bir kurum.
ONLINE Randevu İle %5 İndirim Kazan

4.990₺'den Başlayan Fiyatlarla

Yabancı Dil Kursu ve Kariyer Planlama için Harika Bir Fırsat

İletişim

İndirim Fırsatı

erken kayıt

Tam Zamanı

1 Kur-A1 2 Kur-A2 3 Kur-B1
24 Haziran 22 Temmuz 19 Ağustos
19 Temmuz 16 Ağustos 19 Eylül