İngilizce Nasıl Etkili Bir Şekilde Öğrenilir?

Dünyada pek çok insan İngilizce konuşuyor ve öğrenmeye devam ediyor. Ana dilde ulaşılamayan pek çok akademik ya da günlük düzeyde bilgilerin birçoğu İngilizcedir. Çok sayıda eğitim İngilizce verilmektedir. Tüm bunlar sonucunda İngilizce ister istemez insanların hayatına nüfuz etmeye başlamaktadır. İngilizce giderek küresel bir dil haline gelmektedir. Farklı ülkelerin vatandaşları İngilizce gibi ortak bir dilde buluşup anlaşabilmektedir. Kişiler kendilerine faklı deneyimler yaşatmak istiyorsa İngilizce öğrenmek kaçınılmaz bir durum haline gelmiştir.

Peki, okullarda ve kurslarda yıllardır İngilizce eğitimi görüyoruz ama neden hala İngilizce konuşamıyor ya da anlayamıyoruz. Bu yazıda İngilizce nasıl gerçekten öğrenilebilir bundan bahsedilecektir.

Dil İle Yaşayın

Bir dili öğrenmenin en etkili yolu o dile maruz kalmaktır. Burada maruz kalmaktan kastedilen dili birkaç kez çalışıp bırakmak ya da akla geldikçe ilgilenmek değildir. Asıl anlatılmak istenen dili hayata entegre etmek her gün o dil ile etkileşim halinde olmaktır. İnsanlar dünyaya geldiklerinde bir şeyleri anlatmak için genellikle ağlama ve gülme etkileşimlerini kullanmaktadırlar. Zamanla çevrelerinde bir dile maruz kalarak, her gün o dili duyarak taklit etme yoluyla yavaş yavaş öğrenmeye ve konuşmaya başlarlar.  Yetişkinlerinde yeni bir dili öğrenebilmeleri için en etkili yollardan biri dili hayatlarının her alanına dâhil etmeleridir.

Dili Hayata Entegre Etme Yolları

1)Gramer ve Kelime Öğrenin

İngilizcenin yaklaşık’lik kısmı gramer bilgisinden oluşmaktadır. Geri kalan kısım kelime bilgisidir. Dil öğrenileceği zaman edinilen her hangi bir kaynaktan gramer bilgisi öğrenilip alıştırmalar yapılarak pekiştirilmelidir.  Gramer yapısına ek yeni kelimeler de öğrenilmeye çalışılıp farklı cümle yapıları içinde kullanılmaya çalışılmalıdır. Öğrenilecek kelimeler kişinin çevresinde bulunan eşyaların üzerine İngilizce anlamları yapıştırılarak, sürekli görme ile öğrenme sağlanabilir. Ya da internet üzerinden görseller bularak, telefon uygulamalarıyla öğrenme sağlanabilir. Bir şeyin yazı ile İngilizce karşılığını öğrenmektense görsel ile öğrenmek daha etkili ve kalıcı olmaktadır. Ek olarak kelime öğrenme sırasında zıt ya da yakın kavramlar beraber öğrenilirse etkili olabilmektedir.

2) İngilizce Film ve Şarkı

Dile maruz kalmanın bir başka yolu ise o dilde yapılmış filmleri izlemek ya da şarkıları dinlemektir. Filmler genellikle alt yazılı olarak izlenir. Ancak mümkünse film sadece İngilizce olarak alt yazısız bir şekilde izlenmeye çalışılmalıdır. Başta hiçbir şey anlaşılmıyor gibi gelecek fakat bu o dile aşinalığı artıracak ve araştırma merakı uyandırdığı için kelimelerin araştırılarak öğrenilmesini ve bu sayede de kalıcı olmasını sağlayacaktır. Çoğu insan günlük hayatta şarkı dinlemektedir. Bu dinleme durumuna İngilizce şarkılar seçilerek yenilik katılıp, gün içinde sürekli bu şarkılar dinlenirse aşinalık ve öğrenme gerçekleşir. Mümkünse dinleme yapılırken kelimelerin telaffuzuna odaklanılmalı müzik dinlemiş olmak için dinlenmemelidir.

3) İngilizce Yazılar

Bu madde hem gramer yapısını hem de kelime bilgisini geliştirecektir. Okul ve kurslarda gramer yapıları ve kelimeler öğretiliyor ancak öğrenilenlerin dilde kullanılması çoğu zaman olumsuz sonuçlanabiliyor. İngilizce yazılmış makale, gazete, dergi gibi yazıları okumak yazı içerisinde geçen bilinmedik kelimeleri araştırıp öğrenme isteği uyandırmaktadır. Bu sayede yeni kelimeler aktif olarak öğrenilir. İkinci bir olumlu etkisi ise cümle yapılarının nasıl kurulduğunu birden fazla örnek ile görmek ve zamanla kavramak. İngilizce makaleler sürekli okunarak dilin kelimeleri ve cümle yapıları etkili bir şekilde kavranabilir.

4) Yabancı Arkadaş

İngilizce öğrenmenin belki de en etkili yolu budur. Bu maddemizde ana dili İngilizce olan kişiler ile konuşmalar yapma söz konusudur. Bu madde en etkili yurt dışına çıkıp orada yaşayarak uygulanır. Kişi dillerini bilmediği insanlar arasında kalarak ve çevresinde pek çok insanla günlük hayatta çözmesi gereken sorunlar için iletişime geçerek dili kısa süre içersinde kavrayabilir. İngilizce hayatın bir parçası olduğu için rahatlıkla öğrenilebilir. Ancak birçok insan çeşitli sebeplerle böyle bir şansa sahip değil. Bu durumda internet üzerinde yabancı kişiler ile arkadaş olup konuşulabilir. Ya da ilerleyen teknoloji ile sunulmuş, yurt dışından insanlarla konuşma fırsatı sunan uygulamalara üye olunabilir.

İngilizce Öğrenerek Evde Yapabileceğiniz İşler,

İngilizce öğrendiğinizde evinizde çeşitli forum sitelerinden İngilizce makale işleri alarak aylık ciddi gelir elde edebilirsiniz, yada İngilizce çeviri yaparak günde bir kaç saat ayırarak ek gelir elde edebilirsiniz.

Bu arada kurumsal firmalara İngilizce SEO hizmeti vererek, aylık sabit ücretler kazanabilirsiniz.

Hemen Başla

Dil Öğrenmek Çok Kolay

Hemen Bizimle İletişime Geçerek Dil Öğrenebilirsiniz. Kariyerinizi Birlikte Planlayalım.

Filiz Erdal
Filiz Erdal
2024-02-05
İtalyanca eğitimim için tanıştığım dil kursunu kesinlikle tavsiye ederim. Öğretmenim Barış Bey, İtalyanca alanındaki uzmanlığı, bilgi ve deneyimi ile bu süreci başarıyla tamamlamamı sağladı. Kendisiyle geçirdiğim süre boyunca konusundaki uzmanlığından büyük fayda sağladım. Değerli sabrı ve emeği için çok teşekkür ederim.
Mud Crab
Mud Crab
2024-01-16
Geçen sene Ekim ayında kursa kayıt olurken Almanca A1-A2-B1 beraber kayıt oldum. Fiyat olarak daha önce gezdiğim kurslardan daha avantajlı olmuştu. Şu anda A1 seviyesini bitirmiş durumdayım. Kurstan aldığım verimden memnunum. Hocamız derslerinde gidişata ve seviyemize göre anlatım yapmaya özen gösterdi. Menschen kitabı üzerinden öğretim yapıldı. Sınıflar 8 kişilik ve gayet temiz. Kurs sırasında bize ilgi ve emeğini esirgemeyen Öğretmenim Pınar Hanım ve de Esra Hanıma çok teşekkür ediyorum.
Cemil Özer
Cemil Özer
2023-07-31
Diplomat Akademi'den beklediğimden fazlasını alma imkanını buldum. Hocalarımıza ve güler yüzü ve her işi kolaylaştırmayı bilen tutumu için Hüseyin Bey'e teşekkür ediyorum.
Selen Özçep
Selen Özçep
2023-07-30
Dil egitimlerinde gayet iyi bir kurum.
Gonca Tuncer
Gonca Tuncer
2023-07-28
Ankara’da Almanca kursu arayanlar için, kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yer. Son derece ilgili bir kurum.
ONLINE Randevu İle %5 İndirim Kazan

4.990₺'den Başlayan Fiyatlarla

Yabancı Dil Kursu ve Kariyer Planlama için Harika Bir Fırsat

İletişim

İndirim Fırsatı

erken kayıt

Tam Zamanı

1 Kur-A1 2 Kur-A2 3 Kur-B1
24 Haziran 22 Temmuz 19 Ağustos
19 Temmuz 16 Ağustos 19 Eylül