İngilizce Nasıl Etkili Bir Şekilde Öğrenilir? 1

İngilizce Nasıl Etkili Bir Şekilde Öğrenilir?

Dünyada pek çok insan İngilizce konuşuyor ve öğrenmeye devam ediyor. Ana dilde ulaşılamayan pek çok akademik ya da günlük düzeyde bilgilerin birçoğu İngilizcedir. Çok sayıda eğitim İngilizce verilmektedir. Tüm bunlar sonucunda İngilizce ister istemez insanların hayatına nüfuz etmeye başlamaktadır. İngilizce giderek küresel bir dil haline gelmektedir. Farklı ülkelerin vatandaşları İngilizce gibi ortak bir dilde buluşup anlaşabilmektedir. Kişiler kendilerine faklı deneyimler yaşatmak istiyorsa İngilizce öğrenmek kaçınılmaz bir durum haline gelmiştir.

Peki, okullarda ve kurslarda yıllardır İngilizce eğitimi görüyoruz ama neden hala İngilizce konuşamıyor ya da anlayamıyoruz. Bu yazıda İngilizce nasıl gerçekten öğrenilebilir bundan bahsedilecektir.

Dil İle Yaşayın

Bir dili öğrenmenin en etkili yolu o dile maruz kalmaktır. Burada maruz kalmaktan kastedilen dili birkaç kez çalışıp bırakmak ya da akla geldikçe ilgilenmek değildir. Asıl anlatılmak istenen dili hayata entegre etmek her gün o dil ile etkileşim halinde olmaktır. İnsanlar dünyaya geldiklerinde bir şeyleri anlatmak için genellikle ağlama ve gülme etkileşimlerini kullanmaktadırlar. Zamanla çevrelerinde bir dile maruz kalarak, her gün o dili duyarak taklit etme yoluyla yavaş yavaş öğrenmeye ve konuşmaya başlarlar.  Yetişkinlerinde yeni bir dili öğrenebilmeleri için en etkili yollardan biri dili hayatlarının her alanına dâhil etmeleridir.

Dili Hayata Entegre Etme Yolları

1)Gramer ve Kelime Öğrenin

İngilizce Nasıl Etkili Bir Şekilde Öğrenilir? 2

İngilizcenin yaklaşık’lik kısmı gramer bilgisinden oluşmaktadır. Geri kalan kısım kelime bilgisidir. Dil öğrenileceği zaman edinilen her hangi bir kaynaktan gramer bilgisi öğrenilip alıştırmalar yapılarak pekiştirilmelidir.  Gramer yapısına ek yeni kelimeler de öğrenilmeye çalışılıp farklı cümle yapıları içinde kullanılmaya çalışılmalıdır. Öğrenilecek kelimeler kişinin çevresinde bulunan eşyaların üzerine İngilizce anlamları yapıştırılarak, sürekli görme ile öğrenme sağlanabilir. Ya da internet üzerinden görseller bularak, telefon uygulamalarıyla öğrenme sağlanabilir. Bir şeyin yazı ile İngilizce karşılığını öğrenmektense görsel ile öğrenmek daha etkili ve kalıcı olmaktadır. Ek olarak kelime öğrenme sırasında zıt ya da yakın kavramlar beraber öğrenilirse etkili olabilmektedir.

2) İngilizce Film ve Şarkı

İngilizce Nasıl Etkili Bir Şekilde Öğrenilir? 3

Dile maruz kalmanın bir başka yolu ise o dilde yapılmış filmleri izlemek ya da şarkıları dinlemektir. Filmler genellikle alt yazılı olarak izlenir. Ancak mümkünse film sadece İngilizce olarak alt yazısız bir şekilde izlenmeye çalışılmalıdır. Başta hiçbir şey anlaşılmıyor gibi gelecek fakat bu o dile aşinalığı artıracak ve araştırma merakı uyandırdığı için kelimelerin araştırılarak öğrenilmesini ve bu sayede de kalıcı olmasını sağlayacaktır. Çoğu insan günlük hayatta şarkı dinlemektedir. Bu dinleme durumuna İngilizce şarkılar seçilerek yenilik katılıp, gün içinde sürekli bu şarkılar dinlenirse aşinalık ve öğrenme gerçekleşir. Mümkünse dinleme yapılırken kelimelerin telaffuzuna odaklanılmalı müzik dinlemiş olmak için dinlenmemelidir.

3) İngilizce Yazılar

İngilizce Nasıl Etkili Bir Şekilde Öğrenilir? 4

Bu madde hem gramer yapısını hem de kelime bilgisini geliştirecektir. Okul ve kurslarda gramer yapıları ve kelimeler öğretiliyor ancak öğrenilenlerin dilde kullanılması çoğu zaman olumsuz sonuçlanabiliyor. İngilizce yazılmış makale, gazete, dergi gibi yazıları okumak yazı içerisinde geçen bilinmedik kelimeleri araştırıp öğrenme isteği uyandırmaktadır. Bu sayede yeni kelimeler aktif olarak öğrenilir. İkinci bir olumlu etkisi ise cümle yapılarının nasıl kurulduğunu birden fazla örnek ile görmek ve zamanla kavramak. İngilizce makaleler sürekli okunarak dilin kelimeleri ve cümle yapıları etkili bir şekilde kavranabilir.

4) Yabancı Arkadaş

İngilizce Nasıl Etkili Bir Şekilde Öğrenilir? 5

İngilizce öğrenmenin belki de en etkili yolu budur. Bu maddemizde ana dili İngilizce olan kişiler ile konuşmalar yapma söz konusudur. Bu madde en etkili yurt dışına çıkıp orada yaşayarak uygulanır. Kişi dillerini bilmediği insanlar arasında kalarak ve çevresinde pek çok insanla günlük hayatta çözmesi gereken sorunlar için iletişime geçerek dili kısa süre içersinde kavrayabilir. İngilizce hayatın bir parçası olduğu için rahatlıkla öğrenilebilir. Ancak birçok insan çeşitli sebeplerle böyle bir şansa sahip değil. Bu durumda internet üzerinde yabancı kişiler ile arkadaş olup konuşulabilir. Ya da ilerleyen teknoloji ile sunulmuş, yurt dışından insanlarla konuşma fırsatı sunan uygulamalara üye olunabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir