İngilizcede If ve Unless Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngilizcede “If” ve “Unless” Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler, tıpkı pek çok dilde olduğu gibi İngilizcede de “eğer” anlamında şartlı ifadeleri tanımlamak için “if” ve “unless” kalıpları kullanılmaktadır. Cümleye “eğer” anlamı katan bu yapılar, bir yargının gerçekleşmesini ya da gerçekleşmemesini bir koşula bağlamaktadır. Düzenli kullanımlarda iki tip cümle bulunur. Bunlardan biri if şartına sahip yan cümle (if clause), diğeri de ana cümle (main clause) olarak tanımlanır. Genel bir kural olarak “if” ile başlayan cümleler virgülle birbirinden ayrılırken, main clause ile başlayan cümlelerde virgüle gerek duyulmaz. Bu tip şartlı cümleleri, zamanlarına ve gerçekleşme ihtimallerine göre 4 farklı yapıda incelemek mümkün.

Type 0 ve Type 1

Type 0 genellikle kanun haline gelmiş, doğal ve geniş zamanda gerçekleşen eylemleri anlatırken kullanılmaktadır.

Örnek : If it rains, you get wet.

Type 1 ise gerçeğe uygun ve gerçekleşme ihtimalinin kuvvetli olduğu durumları ifade ederken kullanılır. Genelde gerçekleşmesi beklenen olay gelecek zaman kalıplarıyla ifade edilir.

Yapı şu şekilde kurulur :

If + Present Simple/ Present Continuous/ Present Perfect/ Present Perfect Continuous Future Simple/Can/ May/ Might/ Could/ Must/ Should + Present Bare Infinitive

Örnek : If you want to pass the exam, you will study hard.

Örnek : If we have money, we can buy a flight ticket to Amsterdam.

Type 2

Type 2  genellikle gerçekleşme ihtimalinin çok zor veya imkansıza yakın olduğu durumları ifade ederken kullanılır. Yapı kural olarak şu şekildedir :

If + Past Simple/ Past Continuous Would/ Could/ Might + Present Bare Infinitive

Örnek : If we had enough money, we could go to the cinema tonight.

Örnek  : If she wasn’t very ill, she would be at school.

Type 3

Type 3  genellikle artık gerçekleşmesi imkansız olan durumları ve pişmanlıkları anlatmak amacıyla kullanılır. Unreal past (gerçek dışı geçmiş) anlamını sağlar ve her iki cümlecik de geçmiş zamana ait kullanımlara sahiptir. Yapı kural olarak şu şekildedir :

If + Past Perfect/ Past Perfect Continuous Would/ Could/ Might + Perfect Bare Infinitive (have + V3)

Örnek : If you had saved enough money, you could have purchased the house.

Örnek : If we had been very careful, we wouldn’t have done a lot of mistakes.

Unless = If not

Unless anlam olarak “if not” ile aynı anlama sahip olup, anlamca “eğer … olmazsa” kalıbını ifade eder. Bu kalıplarda hiç bir zaman “conditional” kullanılmazken, unless’in kullanım yerinin bir önemi yoktur.

Örnek : Unless she practiced very hard, she wouldn’t be in the volleyball team.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Hemen Başla

Dil Öğrenmek Çok Kolay

Hemen Bizimle İletişime Geçerek Dil Öğrenebilirsiniz. Kariyerinizi Birlikte Planlayalım.

Filiz Erdal
Filiz Erdal
2024-02-05
İtalyanca eğitimim için tanıştığım dil kursunu kesinlikle tavsiye ederim. Öğretmenim Barış Bey, İtalyanca alanındaki uzmanlığı, bilgi ve deneyimi ile bu süreci başarıyla tamamlamamı sağladı. Kendisiyle geçirdiğim süre boyunca konusundaki uzmanlığından büyük fayda sağladım. Değerli sabrı ve emeği için çok teşekkür ederim.
Mud Crab
Mud Crab
2024-01-16
Geçen sene Ekim ayında kursa kayıt olurken Almanca A1-A2-B1 beraber kayıt oldum. Fiyat olarak daha önce gezdiğim kurslardan daha avantajlı olmuştu. Şu anda A1 seviyesini bitirmiş durumdayım. Kurstan aldığım verimden memnunum. Hocamız derslerinde gidişata ve seviyemize göre anlatım yapmaya özen gösterdi. Menschen kitabı üzerinden öğretim yapıldı. Sınıflar 8 kişilik ve gayet temiz. Kurs sırasında bize ilgi ve emeğini esirgemeyen Öğretmenim Pınar Hanım ve de Esra Hanıma çok teşekkür ediyorum.
Cemil Özer
Cemil Özer
2023-07-31
Diplomat Akademi'den beklediğimden fazlasını alma imkanını buldum. Hocalarımıza ve güler yüzü ve her işi kolaylaştırmayı bilen tutumu için Hüseyin Bey'e teşekkür ediyorum.
Selen Özçep
Selen Özçep
2023-07-30
Dil egitimlerinde gayet iyi bir kurum.
Gonca Tuncer
Gonca Tuncer
2023-07-28
Ankara’da Almanca kursu arayanlar için, kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yer. Son derece ilgili bir kurum.
ONLINE Randevu İle %5 İndirim Kazan

4.990₺'den Başlayan Fiyatlarla

Yabancı Dil Kursu ve Kariyer Planlama için Harika Bir Fırsat

İletişim

İndirim Fırsatı

erken kayıt

Tam Zamanı

1 Kur-A1 2 Kur-A2 3 Kur-B1
24 Haziran 22 Temmuz 19 Ağustos
19 Temmuz 16 Ağustos 19 Eylül