İngilizcede Passive Voice Edilgen Yapılar Nedir ?

Türkçedeki edilgen yapıların İngilizce dilindeki kullanımı olan Passive Voice yapıları özellikle günlük konuşma dilinde ve sınavlarda son derece sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Birbirinin zıttı olan Active ve Passive yapıları doğru anlamak oldukça önemli. Active olarak kullanılan cümlelerde genel konu olan yüklemi yapan kişi yani özne net bir şekilde bellidir. Bunun aksi olarak öznenin bilinmediği ya da önemli olmadığı durumlarda ise passive voice kullanılır. Bu tip kullanımlarda özne yüklemden etkilenmektedir. Hemen çok basit bir örnekle durumu açıklayalım :

  • I saw her. (Active cümle)
  • She was seen by me. (Passive cümle)

Yukarıdaki örnekten de basitçe göreceğiniz üzere active cümlelerin nesneleri passive cümlelerin öznelerine dönüşerek edilgen yapıyı oluşturmaktadırlar.

Edilgen yapılı cümlelerin yapısı şu şekilde kurulur :

Özne + to be + V3 + by

Hemen bir örnek daha yapalım.

  • I repaired TV.
  • The TV was repaired by me.
Burada passive konusunda en önemli bilinmesi gereken nokta tam olarak şu : Active cümlenin yardımcı fiilinden yola çıkarak tüm zamanlarda edilgen yapıları bu şekilde kurmanız gerekir. Temel olarak bir cümle örneğin future tense ile kurulmuşsa, edilgen yaparken “will+be+v3” kalıbı kullanılır. Yine eğer cümle past perfect tense ile kurulmuşsa, edilgen yaparken “had+been+V3” yapısını kullanmalıyız. Bu durum tüm zamanlar için geçerlidir.
Bu yazımızda kısaca edilgen yapıların oluşturulmasından, active cümleler ile karşılaştırılmasından ve diğer zamanlara göre nasıl oluşturulması gerektiğinden bahsettik. Herkese İngilizce öğrenme yolunda başarılar diliyoruz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Hemen Başla

Dil Öğrenmek Çok Kolay

Hemen Bizimle İletişime Geçerek Dil Öğrenebilirsiniz. Kariyerinizi Birlikte Planlayalım.

Filiz Erdal
Filiz Erdal
2024-02-05
İtalyanca eğitimim için tanıştığım dil kursunu kesinlikle tavsiye ederim. Öğretmenim Barış Bey, İtalyanca alanındaki uzmanlığı, bilgi ve deneyimi ile bu süreci başarıyla tamamlamamı sağladı. Kendisiyle geçirdiğim süre boyunca konusundaki uzmanlığından büyük fayda sağladım. Değerli sabrı ve emeği için çok teşekkür ederim.
Mud Crab
Mud Crab
2024-01-16
Geçen sene Ekim ayında kursa kayıt olurken Almanca A1-A2-B1 beraber kayıt oldum. Fiyat olarak daha önce gezdiğim kurslardan daha avantajlı olmuştu. Şu anda A1 seviyesini bitirmiş durumdayım. Kurstan aldığım verimden memnunum. Hocamız derslerinde gidişata ve seviyemize göre anlatım yapmaya özen gösterdi. Menschen kitabı üzerinden öğretim yapıldı. Sınıflar 8 kişilik ve gayet temiz. Kurs sırasında bize ilgi ve emeğini esirgemeyen Öğretmenim Pınar Hanım ve de Esra Hanıma çok teşekkür ediyorum.
Cemil Özer
Cemil Özer
2023-07-31
Diplomat Akademi'den beklediğimden fazlasını alma imkanını buldum. Hocalarımıza ve güler yüzü ve her işi kolaylaştırmayı bilen tutumu için Hüseyin Bey'e teşekkür ediyorum.
Selen Özçep
Selen Özçep
2023-07-30
Dil egitimlerinde gayet iyi bir kurum.
Gonca Tuncer
Gonca Tuncer
2023-07-28
Ankara’da Almanca kursu arayanlar için, kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yer. Son derece ilgili bir kurum.
ONLINE Randevu İle %5 İndirim Kazan

4.990₺'den Başlayan Fiyatlarla

Yabancı Dil Kursu ve Kariyer Planlama için Harika Bir Fırsat

İletişim

İndirim Fırsatı

erken kayıt

Tam Zamanı

1 Kur-A1 2 Kur-A2 3 Kur-B1
24 Haziran 22 Temmuz 19 Ağustos
19 Temmuz 16 Ağustos 19 Eylül