İşaret Dili Öğrenme ve İşaret Dilinin Önemli

İşaret Dili Nedir ve Neden Gereklidir ?

İşaret Dili ; konuşma, işitme engelli bireylerin ve bahsi geçen engelli bireylerle iletişim kurabilmek amacıyla kişilerin kullandığı iletişim yöntemidir. Bu iletişim yöntemi tamamiyle görselliğe dayalıdır. Bilinenin aksine İşaret Dili yalnızca el hareketlerinden oluşmaz. Yüz mimikleri düşünüldüğünden daha fazla önem taşır. Kaba taslak belirtmek gerekirse, vücudun her yerinin kullanıldığı görsel bir dildir.İşitme engelliler işaret dili ile anlaşır bu nedenle işaret dili öğrenme işitme engelliler için önemlidir.

işaret dili öğrenme ve İşitme Engelliler hakkında yanlış bilinenler:

  1. Sadece elleri kullanarak, harf görselleriyle iletişim kurulduğu sanılması; böyle bir durum söz konusu değildir. Elbette ki harfler var ve bu İşaret Dilinde kullanılıyor fakat ana iletişim bu şekilde sürdürülmüyor. Bunun adı heceleme tekniğidir. Örneğin özel isim söylemek için kullanılır.
  2. Evrensel bir dil olduğunun sanılması. İşaret dili evrensel bir dil olmamakla beraber dilin kullandığı ülkede bile farklılıklar gösterebilir. Tıpkı Türkiye Türkçesinde olduğu gibi (ağız ve lehçeler)
  3. Tüm işitme engelliler dudak okur yanılgısı da var. Hemen hepsi okuyamadığı gibi bu konuda da kişiye dikkat kesilerek dudak okumaya çalışıyorsa daha yavaş ve sakin bir şekilde konuşarak işini kolaylaştırmalıyız.
  4. Sayıları çok olmasa da İşitme engellilerin tümünün duyma oranı 0 olarak genelleyenlerde var. Bu da büyük bir yanılgıdır. Yüzdelik oranlarına göre değişen, sahip olduğu mevcut orana göre de cihaz kullanıp duyma oranını yükseltenlerde bulunmaktadır. Ve tabii bunun yanında hiç duymayanlarda…

Giriş cümlemizde de belirttiğimiz üzere bu dili yalnızca işitme ve konuşma engelliler kullanmıyor. Sayıları az olsada bilinçlendikçe ve bilinçlendirildikçe işaret dili öğrenip bahsi geçen engelli bireylerimizle iletişim sağlamak, gerek çeşitli kamu yerlerinde işlerini kolaylaştırmak ve önüne bir engelde kendileri koymamak adına işaret dili öğrenerek engelli bireylerimizin en temel hakkı olan işlerini kolaylaştıran bir kesim söz konusudur. Bu farkındalıkta sosyal sorumluluk projelerinin, derneklerin ve ücretsiz eğitim veren halk eğitim merkezlerinin payı azımsanmayacak kadar çok.

Dünyada ki İşitme Engelli sayısı ve Türkiyenin buna oranı nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Dünyada 600 milyon, T.Ü.İ.K verilerine göre ise 360 milyon işitme engelli birey olduğu belirtilmektedir. Bu oraların 2 milyon civarı ülkemize aittir. Her ne kadar veriler birbirleriyle tutarlı olmasa da verilere göre işitme engelli bireylerin azımsanmayacak kadar çok olduğu aşikardır.

 Peki, ne yapmamız lazım?

İşitme engelli bireylerimizin en büyük problemi şüphesiz anlaşılamamaktır. İşitme engelli bireylerin sesine kulak vermek bizim insanı görevimizdir siz de takdir edersiniz ki…  Bu iletişim sıkıntısı onlara her alanda sorun çıkarmakta ve toplumdan uzaklaştırmaktadır. Daha önce belirttiğimiz gibi bu engeli engel olmaktan çıkarıp sorunun çözümüne ilişkin adım atanlarımız var ve olmalıdır da. Keza bireylerin zaten var olan bir dilleri mevcut, ellerinden gelenin en iyisi buyken ve buna çaba göstermişken bizim de bunun farkındalığına varıp elimizden geleni yaparak işaret dili öğrenip bireylere yardımcı olmamız lazım.

Biz Diplomat Akademi Ankara Dil ve Kariyer Okulları olarak , önce işaret dili öğrenme için işaret dili kursu , sonrasında da tercümanlık yapabilmeniz için işaret dili tercümanlığı kursu programlarımız ile iletişim eksikliği olan bireylerimizin daha iyi adapte olabilmesi için bize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz.

[stars_rating_avg]

Hemen Başla

Dil Öğrenmek Çok Kolay

Hemen Bizimle İletişime Geçerek Dil Öğrenebilirsiniz. Kariyerinizi Birlikte Planlayalım.

Filiz Erdal
Filiz Erdal
2024-02-05
İtalyanca eğitimim için tanıştığım dil kursunu kesinlikle tavsiye ederim. Öğretmenim Barış Bey, İtalyanca alanındaki uzmanlığı, bilgi ve deneyimi ile bu süreci başarıyla tamamlamamı sağladı. Kendisiyle geçirdiğim süre boyunca konusundaki uzmanlığından büyük fayda sağladım. Değerli sabrı ve emeği için çok teşekkür ederim.
Mud Crab
Mud Crab
2024-01-16
Geçen sene Ekim ayında kursa kayıt olurken Almanca A1-A2-B1 beraber kayıt oldum. Fiyat olarak daha önce gezdiğim kurslardan daha avantajlı olmuştu. Şu anda A1 seviyesini bitirmiş durumdayım. Kurstan aldığım verimden memnunum. Hocamız derslerinde gidişata ve seviyemize göre anlatım yapmaya özen gösterdi. Menschen kitabı üzerinden öğretim yapıldı. Sınıflar 8 kişilik ve gayet temiz. Kurs sırasında bize ilgi ve emeğini esirgemeyen Öğretmenim Pınar Hanım ve de Esra Hanıma çok teşekkür ediyorum.
Cemil Özer
Cemil Özer
2023-07-31
Diplomat Akademi'den beklediğimden fazlasını alma imkanını buldum. Hocalarımıza ve güler yüzü ve her işi kolaylaştırmayı bilen tutumu için Hüseyin Bey'e teşekkür ediyorum.
Selen Özçep
Selen Özçep
2023-07-30
Dil egitimlerinde gayet iyi bir kurum.
Gonca Tuncer
Gonca Tuncer
2023-07-28
Ankara’da Almanca kursu arayanlar için, kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yer. Son derece ilgili bir kurum.
ONLINE Randevu İle %5 İndirim Kazan

4.990₺'den Başlayan Fiyatlarla

Yabancı Dil Kursu ve Kariyer Planlama için Harika Bir Fırsat

İletişim

İndirim Fırsatı

erken kayıt

Tam Zamanı

1 Kur-A1 2 Kur-A2 3 Kur-B1
24 Haziran 22 Temmuz 19 Ağustos
19 Temmuz 16 Ağustos 19 Eylül