Quantifiers Miktar Belirleyiciler Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Quantifiers Miktar Belirleyiciler Nedir ? Nasıl Kullanılır ?Bu kısa hatırlatma yazımızda, “Quantifiers” olarak bilinen miktar belirleyecilerden bahsedeceğiz. Bu tip yapılar hem sayılabilen hem de sayılamayan varlıklarla kullanılır. Fakat sayılabilen varlıkların sadece çoğul formatlarında kullanılır. Genellikle bu tip yapılara tam sayıyı bilmediğimiz ve kabaca miktar hakkında bilgi vermek durumunda olduğumuz zamanlarda başvururuz. Ayrıca bu tip yapılar hem farklı dil sınavlarında hem de günlük konuşma dilinde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Şimdi miktar belirleyicileri kısaca tanıyabiliriz :

Many & Much

Genellikle bu iki yapı “pek çok, fazla” anlamında kullanılmaktadır ve yaygın olarak bilindiği gibi many sayılabilen, much ise sayılamayan varlıkları nitelerken kullanılır. Fakat bu iki quantifier ile alakalı olarak az bilinen bir noktayı daha hatırlatalım : “many” kalıbı olumlu,olumsuz ve soru cümlelerinin tamamında kullanılırken, “much” kalıbı ise sadece olumsuz ve soru cümlelerinde kullanılır. Örneklemek gerekirse :

 • I don’t have much money.
 • How much work do you have to do ?
 • How many clubs join the tournament ?
 • I can speak many languages fluently.

Some & Any

Genellikle “some” biraz anlamına gelir, “any” ise hiç anlamında kullanılır. Yine “some” olumlu,olumsuz ve soru cümlelerinin tamamında kullanılırken, “any” kalıbı ise sadece olumsuz ve soru cümlelerinde kullanılır

 • I don’t know any languages.
 • Can I have some tea ?
 • I want to buy some sugar.
 • I think we don’t have any money.

A lot of

“Çok, pek çok” anlamına gelir ve sayılabilen çoğul isimler ile sayılamayanlarda kullanılır. Olumlu, olumsuz ve soru gibi tüm cümle tiplerinde karşımıza çıkabilir.

 •  I have a lot of things to do.
 • Can I speak a lot of languages ?

A little

“Biraz, birazcık” anlamına gelir ve azlık ifade ederken kullanılır. Olumsuz cümlelerde kullanılmaz. Başına “a” almayan little kullanımı da “neredeyse hiç” anlamına sahiptir.

 • I have a little money.
 • Do you have a little sugar ?

A few

“Birkaç” anlamına gelir ve sadece sayılabilen çoğul isimlerin önüne gelir. Olumsuz cümleler dışında tüm cümlelerde karşımıza çıkar.

 • Do you have a few books for me ?
 • I have a few places to see today.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Hemen Başla

Dil Öğrenmek Çok Kolay

Hemen Bizimle İletişime Geçerek Dil Öğrenebilirsiniz. Kariyerinizi Birlikte Planlayalım.

Filiz Erdal
Filiz Erdal
2024-02-05
İtalyanca eğitimim için tanıştığım dil kursunu kesinlikle tavsiye ederim. Öğretmenim Barış Bey, İtalyanca alanındaki uzmanlığı, bilgi ve deneyimi ile bu süreci başarıyla tamamlamamı sağladı. Kendisiyle geçirdiğim süre boyunca konusundaki uzmanlığından büyük fayda sağladım. Değerli sabrı ve emeği için çok teşekkür ederim.
Mud Crab
Mud Crab
2024-01-16
Geçen sene Ekim ayında kursa kayıt olurken Almanca A1-A2-B1 beraber kayıt oldum. Fiyat olarak daha önce gezdiğim kurslardan daha avantajlı olmuştu. Şu anda A1 seviyesini bitirmiş durumdayım. Kurstan aldığım verimden memnunum. Hocamız derslerinde gidişata ve seviyemize göre anlatım yapmaya özen gösterdi. Menschen kitabı üzerinden öğretim yapıldı. Sınıflar 8 kişilik ve gayet temiz. Kurs sırasında bize ilgi ve emeğini esirgemeyen Öğretmenim Pınar Hanım ve de Esra Hanıma çok teşekkür ediyorum.
Cemil Özer
Cemil Özer
2023-07-31
Diplomat Akademi'den beklediğimden fazlasını alma imkanını buldum. Hocalarımıza ve güler yüzü ve her işi kolaylaştırmayı bilen tutumu için Hüseyin Bey'e teşekkür ediyorum.
Selen Özçep
Selen Özçep
2023-07-30
Dil egitimlerinde gayet iyi bir kurum.
Gonca Tuncer
Gonca Tuncer
2023-07-28
Ankara’da Almanca kursu arayanlar için, kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yer. Son derece ilgili bir kurum.
ONLINE Randevu İle %5 İndirim Kazan

4.990₺'den Başlayan Fiyatlarla

Yabancı Dil Kursu ve Kariyer Planlama için Harika Bir Fırsat

İletişim

İndirim Fırsatı

erken kayıt

Tam Zamanı

1 Kur-A1 2 Kur-A2 3 Kur-B1
24 Haziran 22 Temmuz 19 Ağustos
19 Temmuz 16 Ağustos 19 Eylül