Türkçe’ye Giren Yabancı Kelimeler

Binlerce yıllık tarih boyunca farklı dillerle etkileşime giren Türkçe, Avrupa’dan Orta Asya’ya kadar pek çok dilden farklı kelimeleri bünyesine katmıştır. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde Arapça ve Farsça etkisiyle zenginleşen Türkçe, daha sonraki dönemlerde Fransızca, İngilizce, Almanca gibi Batı dillerinden de birçok kelimeyi benimsemiştir. İşte Türkçe’ye giren bazı yabancı kökenli kelimelerden örnekler:

Arapça kökenli kelimeler: kitap, kalem, kâğıt, şeker, çay, mektup, kâfir, cennet, cehennem, mümin, kadir, rahmet, haram, helal.

Farsça kökenli kelimeler: beyaz, siyah, sarı, kırmızı, yeşil, mavi, mor, pembe, gri, kahverengi, mercimek, şeker, şeftali, armut, elma, havuç, ceviz, şalgam, tarçın, nar.

Fransızca kökenli kelimeler: restaurant, otel, restoran, bistro, kafe, menü, şampanya, kruvasan, sandviç, çikolata, parfüm, tuvalet, gardırop, palyaço, pantolon, kaban, şapka.

İngilizce kökenli kelimeler: bilgisayar, internet, televizyon, radyo, taksi, otobüs, tren, futbol, basketbol, tenis, bisiklet, market, alışveriş, moda, film, müzik, video.

İtalyanca kökenli kelimeler: pizza, makarna, spagetti, espresso, cappuccino, tiramisu, panini, ravioli, lasagne.

Yunanca kökenli kelimeler: telefon, teleskop, televizyon, mikroskop, biyoloji, astronomi, matematik, felsefe, demokrasi, monarşi.

Almanca kökenli kelimeler: şnitzel, bratwurst, pretzel, sauerkraut, rüzgar, çizme, tren, otomobil, saat, sigorta, kalem.

Bu sadece birkaç örnektir ve Türkçe’ye giren yabancı kökenli kelimelerin listesi oldukça geniştir. Dilin doğal bir evrim süreci içerisinde farklı kültürlerle etkileşime girmesi, bu tür kelime alışverişini beraberinde getirmiştir.

Hemen Başla

Dil Öğrenmek Çok Kolay

Hemen Bizimle İletişime Geçerek Dil Öğrenebilirsiniz. Kariyerinizi Birlikte Planlayalım.

Filiz Erdal
Filiz Erdal
2024-02-05
İtalyanca eğitimim için tanıştığım dil kursunu kesinlikle tavsiye ederim. Öğretmenim Barış Bey, İtalyanca alanındaki uzmanlığı, bilgi ve deneyimi ile bu süreci başarıyla tamamlamamı sağladı. Kendisiyle geçirdiğim süre boyunca konusundaki uzmanlığından büyük fayda sağladım. Değerli sabrı ve emeği için çok teşekkür ederim.
Mud Crab
Mud Crab
2024-01-16
Geçen sene Ekim ayında kursa kayıt olurken Almanca A1-A2-B1 beraber kayıt oldum. Fiyat olarak daha önce gezdiğim kurslardan daha avantajlı olmuştu. Şu anda A1 seviyesini bitirmiş durumdayım. Kurstan aldığım verimden memnunum. Hocamız derslerinde gidişata ve seviyemize göre anlatım yapmaya özen gösterdi. Menschen kitabı üzerinden öğretim yapıldı. Sınıflar 8 kişilik ve gayet temiz. Kurs sırasında bize ilgi ve emeğini esirgemeyen Öğretmenim Pınar Hanım ve de Esra Hanıma çok teşekkür ediyorum.
Cemil Özer
Cemil Özer
2023-07-31
Diplomat Akademi'den beklediğimden fazlasını alma imkanını buldum. Hocalarımıza ve güler yüzü ve her işi kolaylaştırmayı bilen tutumu için Hüseyin Bey'e teşekkür ediyorum.
Selen Özçep
Selen Özçep
2023-07-30
Dil egitimlerinde gayet iyi bir kurum.
Gonca Tuncer
Gonca Tuncer
2023-07-28
Ankara’da Almanca kursu arayanlar için, kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yer. Son derece ilgili bir kurum.
ONLINE Randevu İle %5 İndirim Kazan

4.990₺'den Başlayan Fiyatlarla

Yabancı Dil Kursu ve Kariyer Planlama için Harika Bir Fırsat

İletişim

İndirim Fırsatı

erken kayıt

Tam Zamanı

1 Kur-A1 2 Kur-A2 3 Kur-B1
24 Haziran 22 Temmuz 19 Ağustos
19 Temmuz 16 Ağustos 19 Eylül