Üniversite Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Birçok kişi gideceği üniversiteyi tercih ederken aile baskısı, çevre baskısı, ikinci üçüncü şahısların güdümlemesine maruz kalmakta. Bu konuda dikkat edilmesi geren ilk nokta kişinin eğilimleri doğrultusunda tercih yapmasıdır. Baskı veya dışarıdan gelen etkiler ikinci planda tutularak eğilimler dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde kişinin eğitim süreci içerisinde çeşitli problemler baş gösterecektir. Daha sonrasında eğitim süreci bittiğinde işe atılma problemi ile karşı karşıya kalınması muhtemeldir. Nasihat ve tavsiyeler dikkate alınması gereken etkenlerdir fakat bu tavsiyeler ve nasihatler kişiyi eğilimlerinin dışında bir alana yönlendirme doğrultusunda ise bu göz ardı edilmesi gereken bir durumdur. Her zaman kişinin eğilimler doğru sonuçlar doğurmayabilir. Bunu sebebi ülkemizde şartlar ve iş kollarıdır. Fakat büyük oranda doğru ve güzel sonuçlar alınacaktır.

Bir meslekte kişiden beklenen ve olması gereken işini en iyi şekilde yapmasıdır. Bunu yolu da eğilimlerden ve yeteneklerden geçmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde kişi eğilimlerine göre meslek gruplarına yöneltilir ve yapılacak en iyi davranış şeklide budur.

İş kalitesi ve kişiden tam performans alınabilmesi için kişinin o iş koluna yatkınlığı ve sevgisi olması gerekir. Böyle bir durumun aksinde kişi eğer istemediği bir meslek yapıyor ise başkasından ziyade kendisine de pek bir faydası olmayacaktır. Bu sebeple üniversite tercihi yapacak kişiler eğilimlerini gözden geçirmelidir. Bu aşamadan sonra bu konuda tecrübeli ve vizyon sahibi kişiler ile istişare edilmeli ve fikirleri alınmalıdır. Eğilimlerinizin seçmek istediğiniz meslek grubu ile örtüşüp örtüşmediği ile alakalı fikir alışverişi yapmak faydalı olacaktır. Danışacağınız kişinin sizi tanıması işinizi kolaylaştıracaktır. Bunu sebebi ise sizi tanımayan birine göre tanıdığınız kişiye hem kendinizi daha iyi ifade edebilmeniz hem de sizin ifade etmenize bile gerek kalmayıp o kişinin sizi zaten anlamasıdır.

Bir sonraki aşama ise üniversitelerin sıralaması ve kalitesidir. Bu faktörü etkileyen bir etkende şehirdir. Bir kişinin ailesinden ayrı yaşayabilmeyi öğrenebilmesi için şehir dışında okumak uzun vadede faydalı olabilir fakat kısa vadede dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kişinin uyum sürecinde yaşanabilecek zorluklar bazen kişiyi bazı psikolojik sorunlara itebilir. Üniversiteler sıralanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise genellikle özel üniversiteler söz konusu olduğunda burs derecesidir. Bazı kişiler nasıl olsa tercihim gelmez düşüncesi ile aynı üniversitenin yüksek burslu tercihlerini yazmamaktadır. Halbuki tercih sayısı itibari ile değişkenlik gösteren puan sıralamasından dolayı kazanabilecekleri tercihi çıkarmış oluyorlar. Yazılan üniversitenin kalitesi ve durumu göz önünde bulundurulduğunda 2.öğretim kısmı diğer üniversitelerin 1.öğretiminden daha avantajlı olabilir. Aynı şekilde özel üniversitenin yüksek burslu tercihleri kontenjan dolumu gereği denk gelebilir ve bu sizi fazladan ücret ödemekten kurtarabilir.

Tercih sırasında yanınızda bir gözetmenin veya fikirlerine değer verdiğiniz bir kişinin bulunması size fayda sağlayacaktır. Gözden kaçırdığınız noktaları veya önemsemediğiniz noktaları size hatırlatması açısından tek başınıza tercih yapmamanız sizin için daha elverişli olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir