Üniversitede Almanca ile ilgili bölüm okumak isteyenler için

Üniversitede Almanca bir bölümde veya Almanca Öğretmenliği bölümünde okumak isteyenler için Alman dili hakkında yüzeysel bilgiler içeren yararlı olacak bir yazı ile karşınızdayız.

Alman dili Almanya, Avusturya, İsviçre gibi büyük ülkelerde konuşulan Hint-Avrupa dillerinin Cerman koluna bağlı bir dildir. Yaygın olarak konuşulmasının yanı sıra sistematik bir dildir.

Telaffuzu kaba gibi gözükse de kolay anlaşılabilir. Almanca’da Fransızca’da olduğu gibi isimlerin başlarında artikeller bulunur. Bunlar; der, die ve das’tır. Artikelleri ezberlemek bir çok kişiye başta zor gelebilir fakat kelimelere ve seslere kulağınız alıştıkça bunlar zamanla yerine oturacaktır.

Buna karşın zaman formları az ve basittir ama ezber gerektir. Alfabe Latin alfabesidir ve Türkçe’den farklı olarak büyük farklılıklar barındırmaz. Bazı kelimeler İngilizce’ye farklılık gösterirken öğrenme aşamasında çoğu kelimelerle ilk kez karşılaşacağınızı da şimdiden söyleyelim. Aynı zamanda Almanca öğrenildiğinde Flemenkçe yani Hollandaca öğrenmek de kolay olacaktır çünkü okunuşu çok benzemektedir.

Bu yazımda üniversite bölümü olarak Almanca Öğretmenliği derslerinden kısa bilgiler vereceğim: Alman Dili Eğitimi bölümüne aday öğrenci İngilizce veya Almanca LYS ile girebilir, buna okullar kendileri karar verirler; bunun için daha detaylı bilgi için aday öğrencinin ÖSYM’nin sayfasına bakmasında fayda var. Öğrenci bu bölüme girdiğinde; ilk aşamada bu bölümde okumak isteyen öğrencinin Almanca’yı bilip bilmediğini ölçmek adına bir sınav yapılır. Bu sınavdan sonra eğer öğrenci bu sınavı geçemezse; bir veya iki yıl süresince Almanca hazırlık sınıfında okumak zorunda kalıyor.

Hazırlık okuyan öğrenci, bu dilin en başından genel olarak B1 kuruna kadar eğitim alıyor. Bölüm 4 senelik bir bölüm iken hazırlıkla birlikte 5 sene oluyor, bilginize. Ülkemizde Almanca dersi liselerde ikinci dil olarak zorunlu verilmektedir. Orta ve ilkokul seviyesinde genelde kolej, özel okul ve yabancı okullarda verilmektedir.

Devlet okullarında öğretmen olmak için kişinin KPSS ve yeni düzenlemeyle Almanca YDS’ye girmesi gerekiyor. Almanca Öğretmenliği’nin yanı sıra Alman Dili ve Edebiyatı ve Mütercim-Tercümanlık bölümleri de okunabilir ayrıca ülkemizde bazı mühendislik bölümleri de Almanca eğitim vermektedir.

Almanca Öğretmenliği mezunları aynı zamanda noter onayının ardından Yeminli Çevirmenlik de yapabilirler ve Ankara’da yaşayan bir mezun, Ankara almanca kursu eğitimleri veren şirketlerin bünyesinde çalışabilirler. Bu bilgiler ışığında tercihlerini Almanca eğitimden yana kullanacak bütün arkadaşlara şimdiden başarılar dileriz.

[stars_rating_avg]

Hemen Başla

Dil Öğrenmek Çok Kolay

Hemen Bizimle İletişime Geçerek Dil Öğrenebilirsiniz. Kariyerinizi Birlikte Planlayalım.

Filiz Erdal
Filiz Erdal
2024-02-05
İtalyanca eğitimim için tanıştığım dil kursunu kesinlikle tavsiye ederim. Öğretmenim Barış Bey, İtalyanca alanındaki uzmanlığı, bilgi ve deneyimi ile bu süreci başarıyla tamamlamamı sağladı. Kendisiyle geçirdiğim süre boyunca konusundaki uzmanlığından büyük fayda sağladım. Değerli sabrı ve emeği için çok teşekkür ederim.
Mud Crab
Mud Crab
2024-01-16
Geçen sene Ekim ayında kursa kayıt olurken Almanca A1-A2-B1 beraber kayıt oldum. Fiyat olarak daha önce gezdiğim kurslardan daha avantajlı olmuştu. Şu anda A1 seviyesini bitirmiş durumdayım. Kurstan aldığım verimden memnunum. Hocamız derslerinde gidişata ve seviyemize göre anlatım yapmaya özen gösterdi. Menschen kitabı üzerinden öğretim yapıldı. Sınıflar 8 kişilik ve gayet temiz. Kurs sırasında bize ilgi ve emeğini esirgemeyen Öğretmenim Pınar Hanım ve de Esra Hanıma çok teşekkür ediyorum.
Cemil Özer
Cemil Özer
2023-07-31
Diplomat Akademi'den beklediğimden fazlasını alma imkanını buldum. Hocalarımıza ve güler yüzü ve her işi kolaylaştırmayı bilen tutumu için Hüseyin Bey'e teşekkür ediyorum.
Selen Özçep
Selen Özçep
2023-07-30
Dil egitimlerinde gayet iyi bir kurum.
Gonca Tuncer
Gonca Tuncer
2023-07-28
Ankara’da Almanca kursu arayanlar için, kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yer. Son derece ilgili bir kurum.
ONLINE Randevu İle %5 İndirim Kazan

4.990₺'den Başlayan Fiyatlarla

Yabancı Dil Kursu ve Kariyer Planlama için Harika Bir Fırsat

İletişim

İndirim Fırsatı

erken kayıt

Tam Zamanı

1 Kur-A1 2 Kur-A2 3 Kur-B1
24 Haziran 22 Temmuz 19 Ağustos
19 Temmuz 16 Ağustos 19 Eylül