YDS ve E-YDS Nedir ? Aralarındaki Farklar Nelerdir ?

Yabancı Dil Sınavı (YDS) yılda iki kez bahar ve güz dönemlerinde düzenlenmektedir. Daha önceki adıyla KPDS, yeni adıyla YDS, 2013 yılından itibaren güncel formatıyla düzenlenmektedir. Sınav 80 sorudan oluşurken, sınav süresi 150 dakikadır.  Sınava genellikle yüksek lisansa ve doktora eğitimine hazırlanan adaylar, dil tazminatına başvuru yapmak isteyen devlet memurları, herhangi bir kamu sınavına girmek için talep edilen dil puanını elde etmek için hazırlanan öğrenci veya mezunlar, TUS ve DUS öğrencileri katılmaktadır. YDS ve E-YDS kursları Diplomat Akademi bünyesinde uzun yıllardır sağlanmaktadır.

YDS’de Puanlama Nasıl Yapılmaktadır ?

Toplada 80 soru bulunan sınavda, klasik ÖSYM sınavlarının aksine yanlışlar doğruyu götürmemektedir. Her sorunun değeri eşit olup, soru başı 1.25 puandır. Örnek verirsek, 64 doğru yaparsanız 80 puan alırsınız, yanlışlarınız dikkate alınmaz.  Sınava bir kaç defa girerseniz, aldığınız en yüksek puan geçerli olacaktır.

Sınav Sonuçları Kaç Yıl Geçerli ?

YDS ve E-YDS sınav sonuçları dil tazminatı için 5 yıl geçerliliğe sahiptir. Fakat, çeşitli kurum ve kuruluşlar bu sınavın geçerlilik sürelerini farklı şekillerde belirleyebilmektedirler. Bu nedenle başvuru yapacağınız kurumun ilanını süre bakımından dikkate almanız yararınıza olacaktır.

Peki E-YDS Nedir ?

Format ve süre olarak YDS ile tamamen ortak olan Elektronik YDS’nin tek farkı yıl içinde daha fazla sayıda düzenlenmesi ve elektronik ortamda uygulanmasıdır. Şimdilik Ankara, İstanbul ve İzmir gibi ÖSYM merkezlerinde uygulanmaktadır. Sınav geçerlilik ve sağladığı haklar yönünde YDS ile tamamen aynıdır. Sınav tamamen bilgisayar üzerinden uygulandığı için, adayların bilgisayar kullanım becerilerine sahip olmaları beklenmektedir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Hemen Başla

Dil Öğrenmek Çok Kolay

Hemen Bizimle İletişime Geçerek Dil Öğrenebilirsiniz. Kariyerinizi Birlikte Planlayalım.

Filiz Erdal
Filiz Erdal
2024-02-05
İtalyanca eğitimim için tanıştığım dil kursunu kesinlikle tavsiye ederim. Öğretmenim Barış Bey, İtalyanca alanındaki uzmanlığı, bilgi ve deneyimi ile bu süreci başarıyla tamamlamamı sağladı. Kendisiyle geçirdiğim süre boyunca konusundaki uzmanlığından büyük fayda sağladım. Değerli sabrı ve emeği için çok teşekkür ederim.
Mud Crab
Mud Crab
2024-01-16
Geçen sene Ekim ayında kursa kayıt olurken Almanca A1-A2-B1 beraber kayıt oldum. Fiyat olarak daha önce gezdiğim kurslardan daha avantajlı olmuştu. Şu anda A1 seviyesini bitirmiş durumdayım. Kurstan aldığım verimden memnunum. Hocamız derslerinde gidişata ve seviyemize göre anlatım yapmaya özen gösterdi. Menschen kitabı üzerinden öğretim yapıldı. Sınıflar 8 kişilik ve gayet temiz. Kurs sırasında bize ilgi ve emeğini esirgemeyen Öğretmenim Pınar Hanım ve de Esra Hanıma çok teşekkür ediyorum.
Cemil Özer
Cemil Özer
2023-07-31
Diplomat Akademi'den beklediğimden fazlasını alma imkanını buldum. Hocalarımıza ve güler yüzü ve her işi kolaylaştırmayı bilen tutumu için Hüseyin Bey'e teşekkür ediyorum.
Selen Özçep
Selen Özçep
2023-07-30
Dil egitimlerinde gayet iyi bir kurum.
Gonca Tuncer
Gonca Tuncer
2023-07-28
Ankara’da Almanca kursu arayanlar için, kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yer. Son derece ilgili bir kurum.
ONLINE Randevu İle %5 İndirim Kazan

4.990₺'den Başlayan Fiyatlarla

Yabancı Dil Kursu ve Kariyer Planlama için Harika Bir Fırsat

İletişim

İndirim Fırsatı

erken kayıt

Tam Zamanı

1 Kur-A1 2 Kur-A2 3 Kur-B1
24 Haziran 22 Temmuz 19 Ağustos
19 Temmuz 16 Ağustos 19 Eylül